KOJU KOZMETIKU SMEJU DA KORISTE TRUDNICE: Farmaceut savetuje - 4 stvari izbegavajte, a evo šta je preporuka za strije

KOJU KOZMETIKU SMEJU DA KORISTE TRUDNICE: Farmaceut savetuje - 4 stvari izbegavajte, a evo šta je preporuka za strije

Farmaceut objašnjava šta je najbolje da koristite od kozmetičkih proizvoda, a šta bi ipak trebalo izbegavati.

Svaka žena voli i treba da se neguje, međutim, kada je u drugom stanju, na ovo mora da obrati posebnu pažnju. Postoje preparati koji mogu naštetiti bebi, pa bi ih trebalo izbegavati. O tome šta bi trebalo izbegavati, a šta koristiti od kozmetike, za Blic Ženu je govorila Jelena Sazdanović Sušić, diplomirani farmaceut.

Ona ističe da prirodno nije uvek bolje kada se radi o trudnicama i da one treba da izbegavaju etarska ulja i aromaterapiju, zbog mogućih alergija. "Posebno se klonite ulja bosiljka, kedra, žalfije, anisa, kleke, origana, ruzmarina i majčine dušice, jer mogu da izazovu kontrakcije materice. Naravno, treba razlikovati etarska od biljnih masnih ulja i putera, koji su najbolji emolijensi i koriste se za negu tela i prevenciju strija.", kaže doktorka.

U trudnoći se ne koristi salicilna kiselina, retinol i njegovi derivati (retinil-palmitat), kao ni alfa-arbutin (kao derivat hidrohinona, koji tretira fleke posle akni).

"Salicilna kiselina se može naći u serumima, losionima protiv akni i mitisera i preparatima za tretman peruti i seboroičnog dermatitisa. Uzeta oralno, povezana je sa povećanim rizikom od intrakranijalnog krvarenja, u mozgu. Koncentracije salicilne kiseline do 2 odsto, koliko je dozvoljeno, u kozmetici ne bi trebalo da škode, ali potrebno je još istraživanja da bi se dokazala njihova bezbedna upotreba u trudnoći ", naglašava Jelena.

Dodaje da su AHA kiseline poput glikolne, mlečne, bademove bezbedne u trudnoći i da se mogu koristiti za svakodnevan hemijski piling.

Trudnice treba da izbegavaju i proizvode u spreju, jer se, objašnjava Jelena, udisanjem tih supstanci iz preparata one putem pluća dobro resorbuju.

"Pa tako, lak za kosu zamenite penom, umesto dezodoransa u spreju koristite stik ili rol-on. Nije dokazana štetnost aluminijuma u antiperspirantima, koriste se čak i antacidi na bazi aluminijuma, ali u trudnoći svaki rizik treba svesti na minimum i ne bi bilo loše koristiti dezodorans bez aluminijuma i alkohola.

Šta trudnica sme da radi?

Univerzalna preporuka za svakodnevnu negu kože kod trudnica, prema rečima farmaceuta, jeste: nežno čišćenje, obilna hidratacija serumima i hidratantnim kremama na bazi hijaluronske kiseline i revnosna UV zaštita uvek i svuda.

"Ako koristite aktivne supstance zbog nekih problema ili stanja kože, uvodite ih polako i pažljivo i ne koristite najviše koncentracije, zbog moguće osetljivosti. Takođe, i kožu tela treba obilno hidrirati i pažljivo birati preparate za tuširanje. Ne dopustite koži da se isuši i iritira klasičnim gelovima, već koristite ulja za tuširanje ", savetuje Jelena.

Šta buduća mama može da koristi za trije?

Niko vam ne može garantovati da ćete sprečiti strije u trudnoći kozmetičkim preparatima, ali postoje dokazani sastojci koji ih u određenoj meri mogu prevenirati ili umanjiti.

"Postoje dokazi da hijaluronska kiselina, vitamin A (nikako ne koristiti u trudnoći), vitamin E, centela i ulje slatkog badema mogu da imaju određenu korist, dok maslinovo ulje i kakao-puter nisu ispoljili nikakvo delovanje u studijama koje su rađene", kaže Jelena.

Kako se leče trudničke akne?

Usled dejstva hormona koža lica u trudnoći je veoma sklona aknama."Možete upotrebljavati glikolnu, mlečnu i druge AHA i PHA kiseline u vidu tonika, seruma, krema. Azelaičnu kiselinu (emulzija, krema) možete stavljati kada je koža osetljiva i kada postoji crvenilo, jer tretira i kuperozu. Dobar je i niacinamid u vidu tonika, seruma ili kreme, kao i jednostavne formulacije na bazi centele, koja umiruje kožu", predlaže Jelena.

izvor:yumama.mondo.rs