Ishrana osmomesečne bebe

Ishrana osmomesečne bebe

Zašto da ne hranim svoju bebu po starim preporukama, kao što je mene moja mama hranila, kad sam evo zdrava i ništa mi ne fali?

Znamo da se ranije čvrsta hrana mnogo ranije uvodila u bebinu ishranu, čak posle drugog meseca, bilo je uobičajeno bebi davati kravlje mleko, uprženo brašno, proizvode koji sadrže gluten, ušećerenu vodicu, sok od limuna, medenu vodicu, začinjenu i masnu hranu. Ipak, bez obzira što su i na toj hrani bebe rasle i razvijale se, spoznalo se da upravo takav i sličan način ishrane izaziva mnoge probleme koji se posle vuku ceo život.

Zato, ako je dokazano da je nešto štetno, a to se doskora nije znalo, zašto rizikovati i svom detetu uskratiti način ishrane koji je bezbedniji i bolji od dosadašnjeg.

Kad se osmi mesec približi nastaje velika nedoumica sa uvođenjem koje namirnice najpre početi. Šta li je manje važno, a šta više važno kad je sve važno: pšenica, raž, ječam, ovas, žumance, spanać, jogurt, pavlaka, mileram, mladi sir i sl.

MLEKO I MLEČNI PROIZVODI podrazumevaju pre svega namirnice dobijene od krave i kravljeg mleka. Kozije, ovčije, kao i sveže kravlje mleko nisu preporučljivi u ishrani deteta tokom prve godine, ali se mlečni proizvodi kao što su kiselo mleko, sir, punomasni pavlaka i jogurt uvode u bebinu ishranu od 8. meseca života. Najčešće se koriste u bebinom doručku, a kasnije i za večeru. Buter (maslac) koji se dobija iz sirovog ili pasterizovanog mleka uvodi se u ograničenim količinama tokom 7. meseca života.

Evo primera jednog dnevnog menija gde je većina ovih novih namirnica uključeno, uz napomenu da se svaka nova namirnica uvodi posebno, a njihova kombinacija se daje tek kad je svaka uvedena u ishranu našeg odojčeta.

PRIMER JELOVNIKA IZ DNEVNIKA MARTINE ISHRANE KUVARSKOG DNEVNIKA BEBE MARTE:

Prepodnevna užina(oko 10h): svežu breskvu sam ogulila i izgnječila viljuškom te dodala malo bebi pirinča (instant pirinčane pahuljice), da zgusti jelo i poveća mu kalorijsku vrednost.

Ručak (oko 13h): Tvrdo sam skuvala jaje. U malo vode sam skuvala dva krompira, jednu mladu tikvicu i jedan peršun. Kad je bilo mekano izvadila sam iz tanjira i izgnječila viljuškom.u jedan deo dobijenog pirea sam izgnječila polovinu tvrdo kuvanog žumanceta i Marti prvo ponudila taj deo. Kad je pojela deo sa žumancetom, nastavila je da jede pire bez šumanceta. Ovako sam sigurna da je pojela planiranu polovinu žumanceta, o čemu je jako bitno voditi računa kod njegovog uvođenja.

Užina II ( oko 16h30min): Obarila sam jabuku i izgnječila je viljuškom sa svežom šljivom. Super sočna i ukusna užina

Večera (19h30min): U malo uzavrele vode sam dodala kašiku kukuruznog griza i kuvala par minuta prema uputstvu. Kad je bilo gotovo dodala sam kašiku kiselog mleka i sve pomešala. Ovo se Marti mnogo svidelo.

Autor: Martina mama, dr.med Marija Mandić