11 neophodnih Montesori elemenata u sobi svakog mališana
Foto: madgerly/flickr.com

11 neophodnih Montesori elemenata u sobi svakog mališana

Shvatanje da je dete posebna osoba, nezavisna jedinka od majke, jedna je od krucijalnih etapa razvoja. Ovo upoznavanje sveta oko sebe se postiže putem osnovnih, svakodnevnih, predmeta i normalan je deo razvojnog procesa. Izvor učenja o životu za decu može biti sve što ima bilo kakvog dodira sa čulima. Njihova aktivacija koju prati i upotreba ruku je ključna za razvoj inteligencije.

Evo zato 11 predmeta iz svakodnevnog života koji će vašem detetu pomoći u tom procesu, a koje u svojoj sobici treba da ima svaka beba, već posle 6 meseci:

Mekani tepih

Mekani tepih ili ćebence predstavlja ne samo mesto za „odlaganje“ deteta već pre svega jedan definisani prostor koji detetu poručuje: „ovo je tvoj prostor i tu su tvoje stvari gde možeš obavljati svoje posliće i igrarije“.

Fiksno ogledalo na zidu

U ogledalu dete može da se ogleda, osmatra svoje lice, svoje pokrete i počne da sebe prepoznaje kao posebno biće. U njemu može da vidi i mamu pored sebe kao drugu osobu (ili tatu, brata ili sestru) a što podstiče društveni i emotivni razvoj. Igranje sa ogledalom pomaže bebi da nauči da se fokusira, prati slike i istražuje sve divne stvari koje lice može da uradi.

Mekana loptica

Pored istraživačke funkcije koju ima, loptica pomaže i razvoju motorike kod dece. I vaše dete će se sa njom zabavljati, istraživati je, hvatati, pritiskati, gristi itd.

Zvečke

Njih možete kupiti ali i napraviti tako što ćete čarapicu ili kesice od materijala napuniti zgodnim predmetima (šuškavim papirom, klikerčićima, zvoncima itd.). One razvijaju motoriku, koordinaciju pokreta i predstavljaju jedan od prvih dodira sa zvukom.

Korpa sa muzičkim instrumentima

Instrumenti razvijaju čulo sluha, pomažu detetu da uvidi uzročno-posledične veze (dete dorine predmet i on ispušta zvuk), stimulišu muzikalnost, osećaj za ritam i spretnost ruke.

Korpa sa blagom

Za ovakvu korpu, koja stvarno predstavlja pravo malo bogatstvo, treba vam samo jedna obična korpa i nekoliko svakodnevnih predmeta. U početku stavite 6-8 predmeta i menjajte ih na 2-3 nedelje i povećavajte kako dete raste. To treba da budu predmeti kojima dete može lako da upravlja, koje može da stavlja u usta i istražuje. To je aktivnost koja uključuje 5 čula: dodir, miris, vid, ukus i sluh.

Predmeti iz prirode

Ovde spadaju školjke, šišarke, kamenčići i sve stvari iz prirodne koje su bezbedne za uzrast deteta. Kod male dece to treba da su mekši i veći predmeti, a kasnije mogu biti manji i tvrđi.

Izvor: najboljamamanasvetu.com