Osnovna nega bebe

Osnovna nega bebe

Svaka majka želi sve najbolje svom detetu, ali se ujedno i boji da li će pravilno da ga odgaji. Majke brzo prepoznaju potrebe bebe osluškujući plač i posmatrajući njeno ponašanje.Želimo da kroz nekoliko najosnovnijih saveta o nezi bebe doprinesemo sreći i sigurnosti Vaših prvih dodira sa bebom, koje treba savladati kada ste iz porodilišta došli kući.

Kupanje i higijena bebe treba da su deo svakodnevnih prijatnih radnji koje treba navikavati uvek u isto doba dana, najbolje uveče i pre podoja. Do mesec dana kupati bebu preko ruke (prvo gornji, zatim donji deo tela), bez obzira na postojanje i stanje pupčanog patrljka, koji se obavezno neguje nakon kupanja. Neutralni bebi sapun ili šampon su sasvim dovoljni za kupanje. Stavljanje hladnog šampona na glavu, naglo polivanje vodom ili suviše snažno trljanje pregiba tela može da iznenadi bebu i izazove njenu snažnu borbu i odbijanje kupanja.Upotreba vlažnih bebi maramica ili prebrisavanje bebinih genitalija i guze u toku presvlačenja pelena tokom dana su takođe obavezni. Predeo čmara, a ne genitalija, treba tanko premazati Pavlovićevom kremom.

Koža Vaše bebe je meka i glatka, i u isto vreme jaka i elastična.Ipak, kod mnogih tek rođenih beba koža je sve samo ne savršena. Nemojte se uspaničiti ukoliko se koža vaše bebe peruta, crveni ili ljušti prvih nekoliko dana posle rođenja. Predeo oko zglobova, kolena i stopala može čak krvariti dok se ne privikne na izloženost vazduhu. Sve je ovo normalno. Koristite blagu kremu da podmažete i iscelite ispucalu i oštećenu kožu. Ona će vrlo brzo zaceliti i postati glatka.

Jednom dnevno čistite bebine oči, nos i uši vatom. Ovo možete uraditi dok kupate bebu. Pranje lica treba da bude isključivo sa vodom, jer je koža lica jako osetljiva. Umočite u toplu vodu jednu kuglicu vate. Očistite uglove očiju, povlačeći vatu od spoljnog dela oka ka unutrašnjem uglu oka. Obrišite nežno nos oko svake nozdrve da biste obrisali ostatak sekreta. Ako primetite sekret u nosu, nežno stavite čačkalice za uši u nos i polako ih okrećite. Obrišite iza školjke uha i celu školjku oba uha. Budite oprezni da ništa ne stavite u uho, jer vrlo lako možete izazvati povrede. Nežno obrišite predeo ispod brade i ceo vrat, pazeći da očistite sve nabore kože.

Nokti novorođenčeta su dovoljno meki pa ih ne trebate često seći. Oni se obično o odeću sami slome i otkinu. Kako beba postaje dovoljno stara za interakciju sa okolinom, više će pokretati ruke i noge i samim tim će se nokti češće otkidati o odeću. Ipak će ostati posla i za vas jer bebini nokti jako brzo rastu. Možete seći nokte makazicama sa zaobljenim vrhovima. Nokte secite kada beba spava ili kada je jako mirna.
Izvor: mamaibeba.rs