Karakteristike dečije igre prema uzrastu

Karakteristike dečije igre prema uzrastu

Do 18 meseci

Dete u ovom periodu upoznaje svet oko sebe putem čula i manipulacije objektima. Zbog toga su osnovni kanali informacija upravo miris, vid, sluh, ukus i dodir, pa bi igračke trebale da stimulišu ovaj vid spoznaje. Najadekvatnije igračke na ovom uzrastu su šarene, različitih tekstura i oblika, i najčešće stvaraju neke zvukove – zvečke, nesalomiva ogledala, celofan za pakovanje poklona, a preporučuje se i izlaganje deteta različitim mirisima i ukusima. Kako dete uči da puzi i hoda, dijapazon igara se proširuje na slaganje velikih kocaka, prstenova, a kasnije i sortiranje oblika. Na ovaj način se razvijaju fine motorne veštine i uče se o odnosima među objektima. Takođe, kartonske ili platnene knjižice sa poznatim likovima podstiču prepoznavanje objekata i razvoj govora.

18 meseci do 3 godine

U ovoj fazi razvija se govor, socioemocionalne reakcije i pogotovo motorne veštine. Igranje napolju, trčanje, skakanje i penjanje su ključni u razvoju krupne motorike. Igračke na sastavljanje, jednostavne puzzle i nezamenljive kockice podstiču detetovu radoznalost i uče ga o odnosima u svetu. Kako se u ovom periodu razvija i mašta, deca počinju da se igraju uloga, a kao podsticaj za razvoj kreativnosti nezaobilazan je plastelin i glina za modelovanje.

od 3 do 6 godina

Sa razvojem memorije, procesiranja i rešavanja problema, u ovom periodu igre pretvaranja su na vrhuncu. Adekvatne igračke koje bi pospešile ovaj razvoj su sve one koje podstiču maštu i osmišljavanje scenarija: lutke, kostimi, životinje, kuhinjice, bolnički koferčići i slično. Naravno, neizostavne su knjige koje su iz domena detetovih interesovanja, društvene igre za razvoj osnovnih matematičkih veština, ali i biciklići i konopac za preskakanje. Materijali za crtanje i slikanje su dobrodošli u ovoj fazi razvoja.

6 do 9 godina

Kada su savladala jezik i motorne veštine, deca teže daljem usavršavanju i uvežbavanju tih sposobnosti. Interesuju ih izazovi, na intelektualnom i fizičkom nivou. U centru pažnje su najčešće igre kartama, pogotovo one koje razvijaju strategiju, zahtevnije puzle, vožnja rolera, igre sa loptom i generalno raznorazni sportovi. Sada su njihova interesovanja mnogo definisanija, pa sve što je usko povezano sa njima podstiče radoznalost i unutrašnju motivaciju (enciklopedije, set za pravljenje nakita, mikroskop, globus..).

9-14 godina

Socijalni razvoj je na vrhuncu u ovom stadijumu, što znači da se deca sve više okreću ka vršnjacima i najveći deo svog vremena provode upravo sa njima. Razvija se i sposobnost apstrakcije i viših misaonih procesa, što opet zahteva adekvatnu stimulaciju. Iako su u ovom razdoblju ukusi deteta pretežno pod uticajem vršnjačke grupe, pa se samim tim i igre svode na grupno okruženje – timski sport, društvene igre poput asocijacija, igre na računaru i sl., pojedinačna interesovanja su mnogo sofisticiranija i definisanija, pa su često muzika i knjige u primarnom fokusu.

Izvor: www.childdevelopmentinfo.com