Zašto je važno da deca što više hodaju bosa?
Foto: Flickr

Zašto je važno da deca što više hodaju bosa?

Stručnjaci savetuju da je bosonogo hodanje odlično za razvoj mozga iz mnogo razloga. Ono je korisno za tabane, za kičmu i pravilno držanje tela. Jača mišiće stopala i nogu, poboljšava pokretljivost i smanjuje mogućnost povreda.

Više puta je naučno dokazano da hodanje bez cipela stvara snagu u potkolenicama i pruža deci bolju percepciju kretanja kroz prostor, što utiče na razvoj samopouzdanja. Mališani su spretniji u sportu, lakše održavaju ravnotežu, uspešno se penju, koraci su im usklađeniji. Bosonogo hodanje po različitim površinama i teksturama veoma pozitivno utiče na razvoj nervnog sistema i poboljšava optimalni razvoj mozga. Hodanje po različitim podlogama doprinosi izgradnji novih neuroloških puteva u mozgu. Obuvanjem cipela smanjujemo mogućnost da se dečiji mozak razvija na pravi način.

Neki roditelji puštaju svoju decu da hodaju bosa i tako pravilno utiču na razvoj dečijeg mozga. Oni koji tako naviknu decu od malena obično obuju čarape tek tokom zime a do tada hodaju bosi. Deca toliko dugo vremena provode u obući i ne hodaju bosa da smo i zaboravili da stopala imaju veoma važnu ulogu za razvoj osećaja.

Pedijatri savetuju da deca hodaju bosa i da im se ne obuvaju cipele pre nego što su potpuno spremna za hodanje, da do tada provode vreme bosa. Kasnije kako dete raste roditelji se brinu da će se dete isprljati ili dobiti neku bakteriju pa ne daju deci da šetaju bosa i tako prave veliku grešku. Drugi se brinu da će se deca prehladiti ako hodaju bosa. Naša koža na tabanima je deblja nego na drugim delovima tela i zbog toga je zaštita na tabanima bolja.

Mnogo je verovatnije da bismo se razboleli od dodira prljavštine rukama nego preko poda. Prisutna je i zabrinutost zbog povreda koja svakako postoji, ali je dobro pustiti decu da hodaju bosa po plaži, travi, pesku..I uvek ih naučiti da gledaju kuda idu. Stopalima treba pustiti da se prirodno razvijaju. Cipele smanjuju obim pokreta stopala i mogu negativno uticati na hodanje, ravnotežu, senzorni razvoj i propriocepciju (orijentaciju našeg tela u prostoru oko nas).

Dozvolite Vašoj deci hodaju bosa. Neka izuju čarape kada šetaju po kući. Organizujte takmičenje ko će više provesti vremena bos i naučite ih da uživaju u slobodi koju im dajete. Postoje video klipovi koji su preplavili internet kako se deca u nekim vrtićima Evrope igraju tako što prolaze kroz kadice napunjene različitim sastojcima, tečnostima i teksturama (lišće, sapunica, voda, pesak, kamenje…) – deca kroz ove kadice trče bosa. Ovakve igre mogu pospešiti razvoj emocija kod dece, razvoj čula, pojačati sposobnost osećanja i pomoći ako dete ima ravne tabane. Stvaraju im bolju sposobnost opažanja, pomažu za ravnotežu I imaju celokupno dobar uticaj na detetov razvoj.

Dragi roditelji, ako Vam se dopao ovaj tekst, setite se kako ste voleli da hodate bosi kada ste bili mali i pustite svoju decu kad god ste u mogućnosti da hodaju bosa.

Izvor: mojpedijatar.co.rs