Upala sinusa posle zapušenog nosa

Upala sinusa posle zapušenog nosa

Ćerka od 15 godina je prvi put dobila upalu sinusa. Prvo je desetak dana imala zapušen nos sa mnogo providnog sekreta, pa se onda iznenada, rano ujutro javila glavobolja u predelu čela.

Nije bilo temperature, ali je glavobolja bila sve jača, pa smo posetili našeg pedijatra. Pedijatar je prepisao SNUP sprej za nos i Ibuprofen tablete.

 Imam nekoliko pitanja u vezi sinuzitisa:

Kako nastaje upala sinusa kod dece?

 Jednostavno – mikrorganizam stigne u sluzokožu koja oblaže sinuse “iznutra”, tamo se razmnožava, oštećuje je i nastaje zapaljenje. Kod dece, to su uglavnom virusi, ali se nažalost i bakterije ponekad „nadovežu“ na virusnu infekciju, ali se to retko dešava kod prvog sinuzitisa.

Koji je uzrok sinuzitisa kod mog deteta?

Kod Vašeg deteta je sasvim jasno da se radi o virusnoj infekciji koja je oštetila sinuse!

U prilog ide bistar – providan sekret, ali i odsustvo temperature koja obično (mada ne uvek) prati bakterijsko zapaljenje sinusa. Kod većine dece koja imaju prvu upalu sinusa je mala šansa da će se bakterija odmah „uvaliti“ u sinuse i napraviti problem – bakterijsku infekciju.

Da li zapušen nos ima uticaja na pojavu sinuzitisa?

Ima, bez ikakve sumnje!

Zapušen nos je “promoter” sinuzitisa! Razlog je jednostavan: blokiran nos onemogućava oticanje sekreta, pa se sluzavi sekret nakuplja i u sinusnim šupljinama. Provereno medicinsko pravilo glasi “gde je zastoj, tu je infekcija” pa se zapaljenje sinusa lako dešava kad je nos duže zapušen.

Zašto se glavobolja javila ujutro?

Iako se može desiti bilo kada, jutarnja glavobolja je opet posledica zapušenog nosa! U ležećem položaju se dodatno otežava eliminacija sekreta, a i nos je u tom položaju dodatno „otečen“, što doprinosi pojavi glavobolje usled nagomilanog sekreta, ali i otoka sinusa.

Da li treba odmah uključiti antibiotik?

Ne treba!

Na početku zapaljena sinusa se sprovodi takozvana simptomatska terapija – to je otpušavanje nosa i lekovi protiv zapaljenja i bolova. Ibuprofen se ubedljivo najčešće koristi, pa je logčno da Vam je pedijatar prepisao ovu terapiju.

Zašto se Ibuprofen prepisan da se daje tri puta dnevno, čak iako bol nije stalno prisutan?

Odgovor je veoma jednostavan – nije bol glavni cilj terapije ibuprofenom već zapaljenje sluzokože sinusnih šupljina. Naravno, ne umanjujemo značaj terapije bola – to ibuprofen lepo “radi”, ali da bi se ispoljio antizapaljenski efekat Ibuprofena, potrebno ga je davati redovno – tri puta (najbolje posle obroka) dnevno, i to bar sedam dana (nekada i duže).

Ibuprofen dakle smanjuje otok sluznice sinusa (to je antizapaljenski efekat) i tako pomaže izlečenju, ali i bol je manji što je otok sluznice “tanji”. Zato je potrebno redovno davanje ovog leka!

Devojčica je krupna – ima 58 kg, pedijatar je prepisao tri puta po 400 mg ibuprofena, da li je previše?

Nije previše!

Za puni antizapaljenski (protivupalni) efekat ibuprofena je ova doza sasvim dobra.

Da li se može dodati paracetamol (Febricet)?

Paracetamol je odličan analgetik (“umirivač” bola), ali NEMA antizapaljenski (protivupalni) efekat! Zato paracetamol NIJE zamena za Ibuprofen, ali može biti odlična “dopuna” u terapiji sinuzitisa.

Kad su bolovi veoma jaki, i dete ih ima i pored davanja ibuprofena (ovo se ipak ne dešava često, ali ima dece sa zaista jakim i upornim glavoboljama tokom zapaljenja sinusa), paracetamol se može dati između doza ibuprofena. Radi se o dva različita leka koja se dobro upotpunjavaju, pa je ova kombinacija bezbedna. Naravno, paracetamol se daje po potrebi, a ne redovno kao Ibuprofen.

Kad je zaista potrebno dati antibiotik?

Odluka o započinjanju antibiotske terapije nije jednostavna! Pucanje u prazno “jakim” antibioticima je veoma opasno jer dovodi do rezistencije (otpornosti) bakterija. Sa druge strane, kada je sinuzitis virusni nema potrebe da se daju antibiotici jer one ne mogu da “ubiju” viruse. Najmanje dve trećine dece koja imaju sinuzitis uz pomoć otpušavanja nosa i antizapaljenskih lekova pobede bolest – bez antibiotika.

Antibiotik se daje onda kada postoji “osnovana sumnja” da su se bakterije ipak namnožile u sinusima. Kada se to desi, pedijatar će videti gnojni sekret koji se sliva iz sinusa niz grlo, ali je i izgled deteta drugačiji – dete je bledo, neretko se pojavi povišena temperatura, a umesto smirivanja glavobolja je sve jača. Kada se uradi krvna slika (koje nije uvek potrebna – samo ako pedijatar to proceni) onda se obično vidi povećan broj belih krvnih ćelija (leukocita).

Dakle, lekar (pedijatar ili ORL specijalista) je jedini nadaležan da prepiše antibiotik, ako posle kontrolnog pregleda proceni da je bakterijska infekcija prisutna kod deteta.

Zašto je pedijatar preporučio baš SNUP sprej za nos?

SNUP je zaista mudra preporuka, a evo samo nekoliko razloga zašto je SNUP pravi izbor:

Iako se radi o novom leku, SNUP je sjajna kombinacija dve proverene komponente: prva je ksilometazolin – supstanca koja „skuplja“ proširene krvne sudove u nosu, i tako smanjuje otok sluznice nosa i snusa! To je lek koji je „Prva linija“ napada na rinitis (upalu sluznice nosa), ali je aposlutno neophodan deo lečenja sinuzitisa.
SNUP sadrži prečišćenu morsku vodu, a ona ima blagotovorne efekte na „ranjenu“ sluzokožu nosa:
ubrzava njeno zaceljivanje – regeneriše jePrint
pojačava eliminaciju sekreta iz nosa i sinusa tako što stimuliše „trepljaste“ ćelije sluznice da guraju sekret napolje
smanjuje zapaljenje sluznice
pomaže eliminaciji bakterija sa nosne sluznice
smanjuje osećaj suvoće nosa i sprečava nastanak ranica u nosu
deluje umirujuće na sluzokožu nosa
Ne sadrži konzervanse koji mogu imati opasne neželjene efekte na sluznicu nosa! Umesto konzervansa je tu prečišćena morska voda sa svojim brojnim prednostima.
Efekat nastupa brzo, već 5 – 10 minuta od primene spreja, a traje 6 do 8 sati.
Lako se dozira: dva do tri puta na dan se, u svaku nozdrvu, „sprejne“ po jednom.
Može se koristiti i posle otvaranja bočice, sve do isteka roka koji je naveden na pakovanju i najduži je u poređenju sa drugim sličnim lekovima!
Koliko dugo SNUP može da se koristi? snup

Najbolje je da to ne bude duže od pet, a maksimalno 7 dana. Kod dece od 6-12 godina se koristi 3 do 5 dana

Ima li neželjenih dejstava?

Kada se poštuje doza i trajanje terapije neželjeni efekti SNUPA su retki i blagi – takoreći zanemarljivi.

Najvažnije je ne upasti u „zamku“ i koristiti lek duže od preciziranog perioda korišćenja!