Zbog čega bebe počinju da se plaše nepoznatih

Zbog čega bebe počinju da se plaše nepoznatih

Vaša beba se čudno ponaša. Plače čim ugleda komšije i smiri se samo kada je u vašim rukama. Mnoge roditelje to brine, a u stvari je reč o dobrom znaku jer dete počinje da raspoznaje bliske osobe. Prepoznate strah Iako do juče nije plakala kada joj se komšinica obraća, danas je potpuno suzdržana. Bez brige, beba uči da raspoznaje poznato i nepoznato.

Ovaj „strah od neznanaca“ često se javlja oko osmog meseca života, skoro preko noći. Dete koje se boji neznanaca često odvraća pogled, grčevito se hvata za majku i sakriva se iza njenih ramena. Strah od neznanaca ponekad je usmeren i ka bakama i dedama koje je dete videlo pre dve nedelje. To je normalno.

Uzroci

Naučnici kažu da je u prvih devet meseci života dete razvilo istančan oblik sporazumevanja s roditeljima – gestovima, zvukovima, mimikom, mirisom, dodirom. Nepoznata osoba može da se potrudi da oponaša mamine gestove ili tatine reči: ali njen miris, glas, izgled – sve to odudara od uobičajenog obrasca. Upravo to deca mogu polako da prepoznaju sa osam meseci. Njihov mozak javlja: tu se nešto ne slaže. Ali još ne znaju kako bi trebalo da reaguju na ovo novo iskustvo.

RazvojUglavnom je reč o iznenadnim napadima panike. Ali ne pokazuju sva deca isto strah od nepoznatih: neka su samo malo suzdržanija nego inače, neka plaču čim deda kaže „ćao“. To je pre svega pitanje temperamenta. Neke bebe reaguju snažno, druge su u načelu nešto mirnije.

I iskustvo igra ulogu: deca koja su navikla na česte posete brže se navikavaju na nepoznata lica. Šta da radite Utešite ih odmah. Zaboravite na suočavanje, tipa – evo, vidi, mama priča s tetom… Samo ćete pogoršati situaciju. Rešenje Poteškoće nestaju same od sebe. Kada vam neko dolazi u posetu, zamolite ga da se ne ustremljuje s radosnim pokličima na dete odmah s vrata. Kratak, prijateljski pogled u znak pozdrava je dovoljan.