Očistite nosić bez imalo muke
Sa hladnim vremenom dolaze i prehlade pa zapušen nosić postaje čest izvor nelagodnosti. Prehlada otežava disanje kroz nos a samim tim i sisanje mleka/hranjenje. Sledi nervoza kod mališana koja se pojačava i u trenutku kada ono treba da zaspi. Kako pomoći bebici da prodiše?
Za oslobađanje nosića najbolje je koristiti fiziološki rastvor i aspirator za nos.
Kada treba koristiti pumpicu ili aspirator za nos?
Kad je beba prehlađena ili joj je zapušen nos možete koristiti pumpicu za čišćenje nosa. Ovaj proces će bebi olakšati disanje, a samim tim će i bolje da jede i spava.
Kao dodatak pumpici potrebno vam je i nekoliko kapi fiziološkog rastvora koje će razrediti slinice pre nego što pristupite čišćenju nosića. Fiziološki rastvor možete da kupite u apoteci u velikom pakovanju ili u ampulicama od po 5ml. U prodaji je i morska voda u vidu ampulica i spreja koja predstavlja prirodnu alternativu.
Kako se koristi pumpica?
Beba najverovatnije neće uživati u čišćenju nosa ali budite sigurni da proces nije bolan niti težak. Bolje je da pokušate pre hranjenja nego posle jer u slučaju da dete bljucne malo fiziološkog rastvora to radi pre jela.
Prvo položite bebu u krilo nogama prema vašem stomaku a glavicu spustite nežno između vaših kolena blago zabačenu unazad. Stavite po jednu ili dve kapi u svaku nozdrvu (ili prsnite jednom ili dvaput ako imate sprej) i pokušajte da zadržite glavu u tom položaju desetak sekundi. Obrišite pipetu nakon upotrebe.
Pritisnite pumpicu (ako je elektronska uključite je) kako biste napravili vakum, a zatim je nežno ubacite u nozdrvu. Lagano pustite kako biste skupili slinice. Izvadite pumpicu iz nosa i pritisnite je kako bi sve izašlo na maramicu. Obrišite i ponovite postupak sa drugom nozdrvom.
Ako je bebi nos i dalje zapušen posle 5-10 minuta, stavite ponovo kapi i još jednom primenite pumpicu. Nemojte koristiti pumpicu više od dva do tri puta na dan jer možete iritirati sluzokožu. Isto tako nemojte stavljati fiziološki rastvor duže od četiri dana za redom jer može doći do isušivanja nosa koje pogoršava stvari.
Imajte na umu da ceo proces treba da bude delikatan. Ako se vaša beba odupire previše može vam se desiti da u želji da što pre završite budete previše agresivni sa pumpicom, a to opet može dovesti do upale sluznice i pogoršanja celokupnog stanja. Ako je vaša beba uporno odoleva ostavite je i pokušajte ponovo malo kasnije.
Kako se čisti pumpica?
Dobro očistite pumpicu po uputstvu proizvođača. Obično se to radi u toploj vodi sa malo blagog sapuna. Pritisnite pumpicu kako biste uvukli sapunjavu vodu unutra, dobro je protresite kako biste promućkali tečnost i dobro isperite. Najbolje ćete je isprati ponavljanjem procesa mućkanja čiste tople vode unutar pumpice. Okrenite je nadole i stavite u staklenu čašu da se osuši.
Izvor: najboljamamanasvetu.com