Marama ili nosiljka?
Nošenje bebe pored dojenja predstavlja najbliskiji kontakt sa majkom i nezamenjivo iskustvo. Mnogi roditelji imaju veliku dilemu kada je nošenje u pitanju, da li i koliko treba nositi bebu, hoće li se razmaziti ako je puno nose?
Nema jedinstvenog odgovora, bebe su pre svega različite, samim tim i njihove potrebe se ne mogu zadovoljiti na isti način. Marame za nošenje su jako pogodne čak i kada su jako male. Pored nekoliko načina na koje dete može da se nosi, i u toku samog nošenja postoji mogućnost podešavanja ukoliko treba bebu da dojite ili ako zaspi. Prilagodljivost je velika kako za onoga ko nosi tako i za bebu ili veće dete koje je u njoj u zavisnosti od željene aktivnosti.
Za bebu je važno da tkanina bude čvrsta ili dodatno ojačana tamo gde su njena leđa kako bi kičmeni stub bio prav i da su prstenovi ukoliko ih ima, testirani na opterećenje da ne bi došlo do pucanja.
Obratite pažnju na deo koji ide preko vašeg ramena, on ne sme da vas sputava pri pokretu ruke i treba da prati oblik ramena da vas ne bi bolela leđa pri nošenju bebe. Dobre su marame koje se nose preko oba ramena tako da je težina ravnomerno raspoređena.
Prednosti marame u odnosu na druge vrste nosiljki sigurno postoje, položaj bebe je prirodniji što je posebno važno u prvih šest meseci, beba je mnogo bliže uz vas, možete da je dojite dok je u njoj, ona sama je izuzetno lagana, može da se spakuje i ne zauzima puno prostora, leđa vas ne bole jer ne morate da joj se prilagođavate. Najveća razlika je u tome što se marama prilagođava bebi, a beba nosiljci.
Kengur nosiljka je praktična za sve izlaske iz kuće sa bebom kada vam trebaju slobodne ruke za nošenje stvari, otvaranje vrata, ulazak u gradski prevoz, a nemate ničiju pomoć.
Može se naći u više različitih modela i u veličinama prema različitim uzrastima. Većina je za bebe starije od tri meseca ili za one koje već sede što znači posle osmog meseca.
Ima modela koji su namenjeni novorođenčadi ali kako se kontrola glave uspostavlja tek sa 3 meseca, a neke bebe ni tada ne drže dovoljno čvrsto glavu u tom periodu ne treba koristiti standardnu kengur nosiljku bez obzira što imaju oslonac za glavu. Postoje modeli koji imaju oblikom i načinom nošenja (na boku) podsećaju na maramu pa su pogodniji za najraniji uzrast.
Pored uspostavljene kontrole glave drugi važan uslov koji treba da bude ispunjen da bi ste stavili bebu u kengur je zrelost kukova koju utvrđuje dečiji ortoped ultrazvučnim pregledom. Ako kukovi nisu sazreli pre stavljanja u nosiljku posavetujte se sa lekarom ili sačekajte sledeću kontrolu.
Sve dok dete ne počne samostalno da stoji noge su savijene u kukovima i nikako ih ne treba pasivno ispravljati jer to nepovoljno utiče na njegov motorni razvoj Iz ovog razloga ne treba nositi bebu do godinu dana u kenguru okrenutu ka spolja. U tom položaju su noge opružene što loše utiče i na pravilan razvoj kukova, zato treba da bude okrenuta licem ka vama. Za nešto stariju decu koja već sede ili hodaju možete da koristie model koji se nosi na boku ili na leđima.
Pri kupovini nosiljke izaberite veličinu koju će te moći oboje da koristite ako ste slične građe. Obavezno proverite da li su kaiševi dobro pričvršćeni, stavite bebu u nosiljku kako bi ste videli da li su otvori za noge dovoljno široki da je ne bi pritiskali i nosite je neko vreme kako bi ste osetili da li se kaiševi usecaju u vaša ramena.
Dok će jedni roditelji prednost dati marami, drugi će se odlučiti za kengur nosiljku, i za jedne i za druge važno je da znaju da preterano nošenje nije dobro za bebu jer su njoj potrebni i drugi položaju koji joj omogućavaju raznovrsna iskustva.
Snežana Milanović, viši strukovni fizioterapeut