Početak trudnoće - Odgovori na najvažnija pitanja
Test na trudnoću je pozitivan – no istodobno s radosnim očekivanjem djeteta pojavljuju se i mnoga pitanja: Primijeti li se već? Hoće li trudnoća promijeniti naš odnos? Pružit ćemo vam najvažnije odgovore.
Zar je moguće da se već primijeti?
Zračenje dolazi iznutra. Trbuh nije uvučen kao obično, već istaknut, samopouzdano i uz puno radosnog očekivanja. Katkada ćete se rukama nježno pogladiti, posve odsutni mislima – istina je da je moguće prepoznati kada su žene sretne u trudnoći. Hormoni koji se pojačano izlučuju u trudnoći uzrokuju promjene: estrogen kosu čini blistavo lijepom, a progesteron se brine da sve postane mekanije i podatnije: tkivo i grlić maternice. Progesteron je i jedan od razloga zašto su buduće majke naročito osjećajne i brzo briznu u plač – no zrače na način koji nije moguće previdjeti.
Prije utvrđivanja trudnoće jednom sam previše popila – je li to loše?
Pouka je jednostavna: okanite se alkohola čim krenete planirati trudnoću. Otrovne tvari djeluju na bebu. Moguće je da naštete staničnoj diobi, izgradnji i razvoju djetetovih organa. Dobra je vijest da u prva dva tjedna nakon začeća sama priroda djeluje po načelu sve ili ništa. U to vrijeme raste samo jedan zdrav zametak. Ako su stanice oštećene zbog alkohola, lijekova, nikotina ili bolesti, stanična dioba se neće nastaviti. Tada dolazi do vrlo ranog spontanog pobačaja koji ćete doživjeti kao zakašnjelu menstruaciju. Nastavak trudnoće je najbolji dokaz da fetusu nije naštetila ta večera na kojoj ste popili čašicu više. No od sada pa na dalje mislite na to da i beba pije isto kada i vi. Mama će stoga u sljedećim mjesecima slaviti s bezalkoholnim pićima!
Je li naša ljubav dovoljno snažna da bismo imali dijete?
Riječ je o nesigurnosti i možda malo ljubomore. U svakom slučaju, otkriće je naglo: tu su dvije osobe koje su vrlo bliske. Život koji raste u trbuhu vrlo je lijepa ženska povlastica zbog koje se mnogi muškarci isprva osjećaju odbačeno. Muškarci strahuju zbog ekskluzivnosti veze sa ženom koju vole, a i zbog djelića vlastite slobode. Preuzimanje odgovornosti za jedno sićušno biće koje vas treba u potpunosti – mnogim je muškarcima isprva ta misao neuobičajena. U usporedbi s tim, žena trudnoću od samoga početka proživljava mnogo konkretnije. Međutim i ona si postavlja pitanja poput: hoće li ostati uz mene sljedećih 20 godina? Ili: što s njegovim čudnim navikama, hoće li ih “naslijediti” moja beba? Nemojte biti zabrinuti: ne traje trudnoća uzalud 40 tjedana – dovoljno je to vremena da se smiri prvotno uzbuđenje oba partnera. Kada muškarci jednom prihvate veličanstvenost tih novosti, budući će očevi brzo krenuti obilaziti trgovine dječjim potrepštinama i jednako tako s veseljem kovati planove za budućnost te će također biti oduševljeni prvim ultrazvučnim slikama.
Kada kome reći?
Prije svega: nitko nema pravo odmah saznati za vašu trudnoću. Ako odlučite otkriti da ste trudni, pripazite na redoslijed: budući baka i djed često reagiraju uvrijeđeno ako od vas osobno ne saznaju da su unuk ili unučica na putu. Nije lijepo ni ako vaš šef za trudnoću sazna putem uredskih tračeva. Klasični redoslijed: budući tata, najbolja prijateljica, budući baka i djed te šef prije dvanaestog tjedna, a svi ostali nakon toga. Zašto šef? Zato jer vam odmah pripadaju posebna prava – npr. fizički manje naporan posao ili pravna zaštitu od otkaza. I zašto rok od tri mjeseca? Nakon tog vremena naglo opada rizik od spontanog pobačaja. Za neke je žene to razlog za čekanje: boje se da bi inače, u slučaju da nešto krene krivo, morale odgovarati na milijun pitanja poznatih i nepoznatih ljudi.
Trebam li sada jesti za dvoje?
Ne. Trudne žene troše tek malo više kalorija od žena koje ne nose trudnički trbuh. Potrebno im je samo oko 180 kalorija više, a toliko otprilike sadržava jedan sendvič sa sirom. Međutim, čak ni to ne vrijedi za mnoge trudnice. Naime, sada prelazite u nižu brzinu, a priuštit ćete si više (s pravom) odmora i stanki za predah. Tako ćete način trošiti manje kalorija. Važnije pitanje od onoga koliko jedete pitanje je što treba jesti: da bi dijete u trbuhu bilo optimalno opskrbljeno, potrebno mu je mnogo mlijeka i mliječnih proizvoda (od pola litre do litre mlijeka ili mliječnih proizvoda, odnosno dvije do tri ploške sire dnevno), mnogo voća i povrća kao i kruha te žitarica (najbolje integralnih). Nužni dodaci prehrani su folna kiselina, jod i željezo. Dodatke prehrani u obliku tableta možete naći u ljekarnama. O doziranju dodatka razgovarajte s liječnikom.
Lagano točkasto krvarenje – trebam li se brinuti?
Javljaju se vrlo često – doživjet će ih svaka peta žena. Takva krvarenja u pravilu nisu povod za zabrinutost. Lagana točkasta krvarenja mogu biti potaknuta puknutom krvnom žilicom u maternici ili bezazlenim odvajanjem manje površine tkiva. Unatoč tim dobrim vijestima, krvarenje u trudnoći je uvijek razlog za posjet ginekologu – makar samo da se ne biste brinuli i da biste nesmetano nastavili uživali u trudnoći.
Zašto sam sada stalno tako umorna?
Zaspali ste prije dnevnika? Nakon jednog obroka tjestenine pozdravili ste se od prijateljica i otišli iz restorana? Duboki umor – upravo će po njemu mnoge trudnice primijetiti da se nešto događa. Vaše tijelo sada sve ulaže u rast bebe. Za to mu je potrebno mnogo snage. U ranoj je trudnoći krvni tlak često nizak, zbog čega budućim majkama nedostaje energije. Što pomaže? Ujutro se možete razbuditi naizmjence toplim pa hladnim tuširanjem. U uredu ćete lakše izdržati ako vrijeme stanke iskoristite za šetnju po svježem zraku. Također: kad god možete, popustite pred umorom. Ako vaše tijelo traži mnogo odmora, znači da mu je odmor potreban. Rano u krevet? Trudnicama je to dopušteno!
Dobivam li dovoljno hranjivih tvari ako radi mučnina ništa ne mogu jesti?
Nemojte brinuti, vaše je dijete u svakom slučaju dobro opskrbljeno. Mnoge trudnice u prvim tjednima trudnoće čak i izgube kilograme umjesto da ih nabace – što uopće nije problematično. Vaša će potreba za kalorijama porasti tek nakon desetog tjedna. Usprkos tome važno je da se hranite što je moguće normalnije – čak i ako će vam svako malo pozliti. Mnogim su trudnicama u dobrom sjećanju ostale pirjane mrkve: one umanjuju žgaravicu i od njih ćete biti siti. Iznimka je ako ste u trudnoću ušli s jako malo kilograma i onda još mnogo smršavjeli. U tom biste slučaju radije trebali provjeriti kod primalje ili ginekologa dobivate li sami dovoljno hranjivih tvari.
Treba li zametak dugačak dva centimetra već imati svoj nadimak?
Pa naravno! Na kraju krajeva, o njemu vi i vaš partner najviše razgovarate. Ipak je daleko ljepše razgovarati o vašoj točkici, malome izvanzemaljcu, mrvici, slatkici ili bebaču nego koristiti medicinske izraze poput embrij ili, nakon trećeg mjeseca, fetus. Ali oprezno, imajte na umu opasnost navikavanja na nadimak! Roditelji bi ipak trebali pripaziti na to da se ime djeteta za koje su se konačno odlučili u određenom trenutku proširi među rodbinom i prijateljima. Na posljetku, ne želite da vaša Magdalena ili Marijana za sve ostanu “Mucica”.
Zašto je prvo nestao moj struk?
Ne izgledate kao da ste trudni, već kao da ste pojeli previše čokolade? Nemojte biti zabrinuti: posve je normalno da prvo nestaje struk. Zašto? Maternica prvo raste prema gore – i onda tek prema naprijed. To znači da je na samom početku trudnoće otprilike malena poput kruške, a položena je ispod stidne kosti. Nakon toga će se širiti sve više prema gore – čak i sami možete napipati kako centimetar po centimetar prerasta stidnu kost – pri čemu ćete na žalost izgubiti struk. U 16. tjednu više ga nema – a trbuh počinje rasti prema naprijed.