Foto: Pixabay

Super namirnice iz celog sveta za mame koje doje

Kao majke dojilje, ponekad se možete osećati kao mašina za pravljenje mleka 24 sata dnevno!

Ne postoji trenutak u danu kada vaše telo nije aktivno u stvaranju mleka za vaše dete. Mnoge majke dojilje izjavljuju da osećaju stalnu glad, a ta glad potiče od količine kalorija koje vaše telo troši pri stvaranju svakog mililitra mleka.
Jako je važno pružiti svom telu gorivo s hranjivim materijama koje pružaju telu sve što mu je potrebno. Da li beba dobija dovoljno mleka? Prepoznajte znakove!

 AVOKADO
Ovo je prehrambena elektrana za negu mame. Čest prigovor dojilja je da često budu veoma gladne zbog povećane potrošnje kalorija, a imaju vrlo malo vremena za pripremu i konzumaciju jela. Avokado čini gotovo 80 posto masnoća, što pospešuje osećaj sitosti, a to pruža vašem telu masti koje su zdrave za vaše srce. Takođe, dobar je izvor vitamina B, vitamina K, folne kiseline, kalijuma, vitamina C i vitamina E.

ZELENO LISNATO POVRĆE
U Tajlandu je prva linija odbrane majke protiv niske ponude mleka upravo konzumacija povrća. Iako ne postoje objavljena istraživanja o laktogenim svojstvima zelenog lisnatog povrća, konzumiranje više povrća može samo biti korisno za vaše zdravlje. Takođe, pomoći će vam u uspostavljanju dobrih prehrambenih navika za bebu kada počne konzumirati čvrstu hranu. Zeleno lisnato povrće sadrži fitoestrogene koji su pokazali da imaju pozitivan učinak na proizvodnju mleka. To može biti ključno za razumevanje njihove laktogene moći. Mnoge majke brinu da će konzumiranje zelenog lisnatog povrća poput brokule ili kupusa doprineti tome da se njihove bebe osećaju naduto i nervozno. Međutim, to nije tačno: ugljenihidrati od zelenog lisnatog povrća su krivci za gasove, a oni se ne mogu preneti u majčino mleko.

ORAŠASTI PLODOVI
Orašasti plodovi imaju visok udio esencijalnih minerala kao što su gvožđe, kalcijum, cink, kao i vitamina K i B. Oni su takođe zdrav izvor esencijalnih masnih kiselina i proteina. Takođe, smatraju se hranom bogatom laktogenim svojstvima u mnogim delovima sveta. Po tradicionalnoj ayurvedskoj medicini su već generacijama, posebino bademi, jedni od najčešće korištenih laktogenih namirnica u svetu.

CRVENO I NARANDŽASTO KORENASTO POVRĆE
Crveno i narandžasto korenasto povrće, poput šargarepe i batata se također već generacijama koristi u tradicionalnoj kineskoj zuoyuezi prehrani (zuoyuezi znači “sedi mesec dana” i vreme je odmora za nove majke) uz uverenje da hrane majku i pomažu joj nahraniti dete kroz povećanje kvalitete i količine majčinog mleka. Laktogena svojstva koja crveno i narandžasto korenasto povrće može imati verovatno su slična onima koje ima zeleno lisnato povrće.

PASULJ I MAHUNARKE
Pasulj i mahunarke su dobar izvor proteina, vitamina i minerala, kao i fitoestrogena. Leblebije sadrži materiju koja pojačava laktaciju, od vremena starog Egipta i osnovna je hrana u severnoj Africi, Bliskom istoku i mediteranskoj kuhinji. Iako se leblebija najviše koristi, nema potrebe za ograničavanjem na jednu vrstu pasulja ili mahunarke. Npr. soja sadrži najviše fitoestrogena od svih sorti. Jedenje raznih vrsta pasulja i mahunarki je dobro za opše zdravlje dojilje, ali i za osiguravanje potrebne količine mleka.

SEMENKE
Semenke su pravi prehrambeni poklon! Pružaju koncentrirani izvor svih hranjivih materija koje se nalaze u zreloj biljci, kao i hranjive materije potrebne za rast male semenke. Sadrže visok udeo belančevina i esencijalnih minerala kao što su gvožđe, cink i kalcijum, kao i zdravih masnoća. Poput orašastih plodova, za semenke nije klinički dokazano da imaju laktogena svojstva, ali se stolećima koristi kao pomoć dojiljama. Svaka semenka ima svoje jedinstvene karakteristike, pa izaberite različite vrste uključujući semenke suncokreta, semenke bundeve i susama.

GLJIVE
Gljive se obično ne smatra laktogenom hranom, ali neke vrste su dobri izvori polisaharida beta-glukana, za kojeg se misli da je odgovoran za laktogena svojstava ječma i zobi. Iz tog razloga nije teško zaključiti da će druge namirnice bogate beta-glukanom, kao što su gljive, imati isti učinak. Žene koje povećavaju unos hrane bogate beta-glukanom, kao što su zob, ječam, određene vrste gljiva i kvasca povećat će količinu proizvedenog mleka. Reishi, shiitake, maitake, shimeji i bukovača imaju najviše beta-glukana u porodici gljiva.

CHIA SEMENKE
Chia semenke mogu se činiti kao neki novi fenomen, međutim, one se konzumiraju već stolećima i bile su osnovna hrana Asteka i Maja. Chia semenke su bogat izvor vlakana, proteina, kalcijuma, i magnezijuma, a sadrže i omega-3 masne kiseline. Zbog svog visokog udela vlakana i belančevina, kao i njihove povoljne koncentracije masnih kiselina, Chia semenke pomoći će vam da se osećate zadovoljnije i sito, puno duže nakon obroka. Chia ulje je izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina, a ima neutralan i ugodan ukus.

SEMENKE LANA
Semenke lana su izvrstan izvor proteina, vlakana i omega-3 masnih kiselina, ali da bi se otključale njihove prednosti, oni moraju biti celovite. Semenke lana ne mogu se provariti i izlučuju se nepromenjene. Laneno ulje je izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina, a ima slatki i lagan ukus koji se dobro slaže s povrćem i neprimetno se stapa s vašim smoothijem. Istraživanja zdravstvenih prednosti semenki lana su potvrdila njihove brojne beneficije – od gubitka težine i kontrole nivoa glukoze u krvi do smanjenja rizika od određenih vrsta raka, kardiovaskularnih bolesti i upala.

SEMENKE KONOPLJE
Poput chia sjemenki, semenke konoplje su pronašle svoj put do ovog popisa superhrane zbog visokog udela omega-3 masnih kiselina i zdravog hranjivog sastava. Semenke konoplje sadrže sve bitne aminokiseline koje su potrebne ljudskom telu, i to u savršenom omeru. Bogate su vitaminima i mineralima, a posebno gvožđem i cinkom, koji su važni za rast dojenčadi i zdravlje mama.

KURKUMA
Iako kurkumu kao galaktagoge koriste mame dojilje u celom svetu, nema kliničkih dokaza koji podupiru da biljka ima bilo kakav uticaj na količinu mleka koje majka proizvodi. Međutim, anti-upalna svojstva kurkume su se dokazala kliničkim istraživanjima. Važna su za zdravlje i dobrobit majki koje doje, te za prevenciju i liječenje mastitisa, kao i za ublažavanje simptoma povezanih s bubrenjem dojki. U nekoliko zajednica diljem Azije, za kurkumu se također veruje da pomaže u jačanju imunološkog sistema.

Izvor: Klokanica