10 saveta za bezbedni početak uvođenja nemlečne ishrane

10 saveta za bezbedni početak uvođenja nemlečne ishrane

Beba lepo raste i napreduje, vreme je za uvođenje nemlečne hrane. Stručnjaci danas predlažu uvođenje čvrste hrane nakon navršenih 6 meseci. Naime, u ovom uzrastu deci je za rast i razvoj potrebno više energije, proteina, gvožđa i ostalih osnovnih hranljivih sastojaka koje mogu da dobiju iz kašica.

 Brojne su dileme i pitanja, evo deset saveta za uspešan početak:

Prvih šest meseci je rezervisano za dojenje
Ako beba samo sisa (a to je najbolje) onda je mamino mleko "zakon" u prvih pola godine bebinog života! Majčino mleko je najbolja hrana za bebu. Tu nema dileme! Ništa bolje ne postoji za bebu od maminog mleka i zaista je nemoguće napraviti istinsku zamenu! Odavno je jasno da je za "neposredno" zdravlje bebe mamino najbolje, ali se sve više saznaje da majčino mleko ima i udaljene povoljne efektne na zdralje budućeg starijeg deteta i odraslog čoveka. Na primer, dojene bebe ređe oboljevaju infekcija disajnih organa, a u kasnijem dobu ređe dobijaju dijabetes (šećernu bolesti).

 To su potvrdila brojna ozbiljne medicinska istraživanja, pa je "ekskluzivno" dojenje u prvih šest meseci zvanična preporuka Svetske zdravstvene organizacije i većine pedijatrijskih udruženja širom sveta.

 Bojazan da će beba zakasniti sa upoznavanjem novih ukusa je neutemeljena i potpuno pogrešna!

Svaka beba je priča za sebe
Bebe reaguju fenomenalno na majčino mleko, ali je reakcija na nemlečnu hranu individualna! Svake beba jeste "priča za sebe" zato se sva pravila uvođenja nemlečnih namirnica moraju prihvatiti uslovno! Jedna beba brzo zavoli pirinač, a drugoj više prija kašica na bazi kukuruznog brašna. Neke bebe su probirači, a neke skoro sve rado jedu. Ima beba kojima teško pada odvajanje od mleka, a neke jedva čekaju nemlečne obroke.

 Praćenje rakcije bebe je najvažniji vodič za širenje spektra nemlečnih namirnica.

Nema žurbe kad se uvodi nemlečna hrana
Ceo život je pred bebom, pa je vremena za uvođenje nemlečne hrane na pretek! Budite strpljivi, pa ako beba okreće glavu i neće nešto da proba, sačekajte malo pa probajte opet. Ako ni tad naće, ostavite ovo i sutradan probajte opet isto, a ako opet odbija barem nekoliko nedelja ne pokušavajte sa ovom "mrskom" namirnicom. Probajte nešto drugo. Jeste ponekad dosadno, ali je strpljenje neophodno kad se bebi daju nemlečni obroci.

Nikad ne uvodite dve nove namirnice istovremeno
Da bi se procenila bebina reakcija na neku hranu, uvek treba novu namirnicu ostaviti "samu" barem tri do pet dana! Možete je kombinovati sa starim, proverenim, ali NIKAKO dve nove istovremeno. Tako ćete lako utvrditi šta bebi prija, a šta ne treba davati.

Meso je ipak najbolji izvor prirodnog gvožđa
Pre nekoliko decenija je žumance bio prvi obrok koji je bebi obezbeđivao gvožđe. Odavno je meso preuzelo primat iz jednog jednostavnog razloga! Pokazalo se da beba lakše koristi ("vari") gvožđe iz mesa, a sa druge strane alergijski potencijal žumanceta je veći, pa je i rizik od alergije veći. Zato je, posle šest punih meseci, meso glavni faktor dobre "krvne slike", tačnije hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca.

Ne žurite sa žitaricama koje sadrže gluten
Oko glutena se i dalje vode rasprave među stručnjacima. Jedni su za restriktivan pristup i zabranu glutena bebama u prvoj godinii, a drugi bi gluten davali odmah od sedmog meseca, pod uslovom da u porodici nema problema sa glutenom.

Imajući u vidu da nepodnošenje glutena može izazvati glutensku enteropatiju – ozbiljnu bolest creva, koja može biti veoma podmukla i nezgodna, većina se ipak slaže da sa glutenom treba biti oprezan. Zato je nekako racionalno reći da treba sačekati da beba napuni devet meseci pa da krene sa žitaricama koje sadrže gluten. Ni ovo nije baš striktna preporuka, ali je prilično razumna.

Izvor: najboljamamanasvetu.com