Zašto je voće važno u ishrani bebe
Svi znamo da je korisno jesti voće u bilo kom životnom dobu jer je ono izuzetno bogato raznovrsnim hranjivim materijama koje pozitivno utiču na organizam, bio on mlad ili star. Da bi pravilno rasla i razvijala se, vašoj bebi je neophodna adekvatna ishrana koju odlikuje mnoštvo vitamina, minerala, antioksidanata, vlakana ali i prirodnih (zdravih) šećera koji su prisutni upravo u voću. Nepisano pravilo je da onog momenta kad i sami dobijemo bebu i postanemo roditelji, tek tada nam sve reči i lekcije naših mama i baka upale neku lampicu i odjednom i mi, baš kao što su i one nekad, počnemo da primenjujemo neka njihova „pravila“, kao što je na primer važnost voća u ishrani.
Nutrienti koje možete pronaći u većini voća su prvenstveno i najčešće vitamin C, beta karoten, vitamin K ali i ugljeni hidrati, antioksidanti i vlakna.
Različite vrste voća sadrže različite hranjive materije, zbog čega je bitno da beba u ishrani konzumira raznovrsno voće, kako bi na taj način unela sve neophodne vitamine i minerale. Voće koje se smatra idealnim za bebe je:
breskva
jabuka,
kruška,
kajsija,
avokado,
bundeva i dr.
Bobičasto voće, s druge strane, uvodite pomalo i postepeno, ali tek kada vaša beba napuni godinu dana. Jagode, borovnice, kupine i slično bobičasto voće generalno ne spada u jake alergene, ali svakako treba biti na oprezu tokom prve godine bebinog života jer ono može da izazove osip i druge blaže dermatološke promene na koži bebe, a u nekim slučajevima i bude okidač ozbiljnije alergijske reakcije.
Jača bebin imuni sistem
Da bi bebin organizam, a samim tim i imuni sistem pravilno funkcionisao, neophodno je da je na prvom mestu dobro snabdeven esencijalnim vitaminima i mineralima. Pošto bebe brzo rastu i razvijaju se, ishrana bogata raznovrsnim nutrientima je ključna za njihovo zdravlje i napredak. Imuni sistem beba je sam po sebi osetljiv, iz kog razloga je važno podržati ga dobrim i kvalitetnim namirnicama, između ostalog i voćem. Pored maminog mleka, koje ojačava imunitet bebe, voće i povrće su dve najvažnije grupe namirnica koje beba treba da unosi kako bi pravilno napredovala i rasla. Čuvena rečenica „Zdravlje na usta ulazi“ je daleko više od obične fraze – ona je suština i osnova dobrog zdravlja i kvalitetnog života, za vas podjednako koliko i za vašu bebu.
Utiče na rast i razvoj mozga
Antioksidanti koji se nalaze u voću poput šljive i jabuke povoljno utiču na razvoj mentalnih i kognitivnih sposobnosti kod beba i dece, naročito na formiranje sećanja i pamćenje. Jak antioksidans kvercetin koji se nalazi u jabukama, šljivama ali i drugom voću se smatra „kraljem flavonoida“ te unošenjem ovog nutrienta podstičete ne samo bebin imuni sistem već i mnoge druge procese u telu koji direktno utiču na njen razvoj. Neki naučnici tvrde da količina voća koju konzumiramo tokom prve dve godine života utiče na IQ (koeficijent inteligencije) kasnije u životu. Bebe koje su konzumirale dovoljnu količinu voća su se u sprovedenoj studiji pokazale kao „pametnije“ u odnosu na bebe koje su imale znatno manje voćnih obroka u svojoj ishrani.
Zdrava užina ili obrok
Ako se dvoumite šta bebi da date kao užinu – sa voćem nikad nećete pogrešiti. Svakako, ono je uvek bolja opcija od bilo kog slatkiša, čokoladnih napitaka i drugih „šećernih“ obroka koji brzo pružaju osećaj sitosti i zadovoljstva, ali ne sadrže nikakve hranjive vitamine i minerale koji su prirodno prisutni u voću. Bebe i deca generalno vole voće jer je slatko i sočno, što je samo jedan razlog više da ga uvedete kao redovan obrok ili užinu za vašeg mališana. Ako vodite dinamičan život i stalno ste u pokretu, nije loše da pri ruci uvek imate par bebi kašica kao obrok za usput ili na nekim daljim putovanjima. Birajte proverene proizvođače i vodite računa da su teglice koje kupite pod vakumom i u roku upotrebe.
Važno je da voće za koje se opredelite nije jak alergen jer je bebin imuni sistem dosta slabiji nego imuni sistem odrasle osobe te može doći do neke neželjene reakcije kao što su osip i crvenilo, na primer. U prvoj godini bebinog života izbegavajte voće kao što su jagode, kivi i citrusi, ili ih dajte u vrlo malim količinama kako ne biste izazvali potencijalnu alergijsku reakciju.
Na kraju krajeva - na vama je da se opredelite da li ćete bebi davati gotove kašice ili ćete ih pripremati same. Većina mama balansira između kupovnih kašica i domaćih, u zavisnosti od slobodnog vremena i životne situacije, a vi ćete pronaći šta vama i vašoj bebi najviše odgovara. Danas na raspolaganju imamo pregršt raznovrsnog voća ali takođe i kvalitetnih bebi kašica da je prosto nemoguće ne isprobati ih sve.
Ako se dvoumite s kojim voćem da počnete, najsigurnije voće za bebu je jabuka, kruška, šljiva, breskva, tako da za koje god od navedenih se opredelite da uvedete kao prvi voćni obrok vaše bebe – samo napred.
Izvor: bebac.com