Alergija na gluten i celijačna bolest: Dr Dajana Poleksić o bezglutenskoj ishrani dece
Da li je svaka bezglutenska ishrana zdrava, kako se biraju proizvodi za decu i koje su prednosti funkcionalne ishrane objašnjava Dajana Poleksić, doktor biotehničkih nauka.
Gluten je proteinska komponenta koja se može pronaći u žitaricama koje su prisutne u svakodnevnoj ishrani, a može biti uzrok ozbiljnih zdravstvenih problema kod onih koji su na njega alergični.
Za decu i odrasle kojima je dijagnostikovana intolerancija ili alergija na gluten i celijačna bolest, pravilna ishrana je od presudnog značaja za kontrolisanje problema.
A o tome šta podrazumeva bezglutenska ishrana, kako se biraju proizvodi i na šta treba da obratite pažnju prilikom pripremanja obroka, pričali smo sa Dajanom Poleksić, doktorom biotehničkih nauka.
Kako se biraju proizvodi i gde bi ih trebalo kupovati?
Proizvodi namenjeni osobama obolelim od celijakije i osobama koje pate od intolerancije na gluten, preporučujem da čitaju deklaraciju i da biraju samo proizvode na kojima stoji izjava "bez glutena". Takođe, nikako ne smeju da kupuju proizvode koji nisu upakovani i zaštićeni od spoljašnjih faktora sredine i ne kupovati u "rinfuznom" obliku tj. na meru bezglutenske proizvode. Kupovina je najsigurnija u proverenim prodajnim lancima.
Da li je u nekom namirnicama gluten "skriven" i na šta treba obratiti pažnju kada čitamo deklaraciju?
Gluten zbog engleske osnove reči "glue" što u prevodu znači lepak, se često koristi u raznim sosevima, kozmetici, mlečnim proizvodima kroz pšenične skrobove kao i u popularnim "zdravim" hlebovima gde je neophodan zbog povezivanja svih sastojaka. Takođe, ispod deklaracije ako piše da proizvod može da sadrži gluten u tragovima, osobe koje imaju celijakiju ne smeju da ih konzumiraju.
Koje proizvode bi trebalo kupovati?
Trebalo bi kupovati proizvode na kojima je jasno naznačeno da su bez glutena i birati nutritivno kvalitetnije proizvode koji pored pirinča sadrže proso, heljdu i sl bezglutenske žitarice.
Kako se pripremaju obroci za decu?
Obroci za decu se pripremaju prema uputstvu proizvođača, ali treba obratiti pažnju da se u kuhinji ne smeju nalaziti proizvodi koji mogu da sadrže gluten zbog moguće kroskontaminacije.
Da li je bezglutenska ishrana moguća u vrtićima?
Moguća je u vidu posebno pripremljenih i hermetički zatvorenih obroka kao i posebnih mesta za obedovanje, kako dečica ne bi uzimala od druge dece hranu sa glutenom.
Da li je i bezglutenske žitarice potrebno potapati?
Bezglutenske žitarice se mogu adekvatno pripremati samo u uslovima fabrika sa visokom tehnologijom, ne preporučujem kućne varijante upravo zbog svih koraka koji mogu da dovedu do kontaminacije glutenom.
Koje su sve prednosti funkcionalne hrane?
Prednosti funkcionalne hrane bez glutena su upravo u isključivanju agresivnog proteina kao što je gluten, ali isto tako moram da napomenem da funkcionalna hrana kroz unos žitarica koje ne sadrže gluten kao što su proso, heljda, čija semenke treba da obezbedi dovoljan unos nutrijenata. Kroz adekvatan proizvod, koji ima karakteristiku funkcionalnosti, dobijete biološki prihvatljiv unos minerala, vitamina koje vaš organizam zaista "prihvati" i iskoristi za razne biohemijske mehanizme neophodne za pravilan rad organizma.
Da li je svaka bezglutenska ishrana zdrava?
Bezglutenska ishrana je neophodnost za sve osobe koje pate od problema povezanim sa unosom ovog agresivnog proteina, ali svakako da postoje proizvodi napravljeni samo od "prostih skrobova" i šećera tako da treba birati one proizvode koji sadrže funkcionalne žitarice kao što su proso, heljda u kombinaciji sa pirinčem i kukuruzom.
Da li i na koji način može da se nadomesti nedostatak vitamina uzrokovan bezglutenskom ishranom?
Nedostatak vitamina, čak i atipične anemije, nastaju prvo zbog "habanja" vilusa tankog creva, koji izgledaju kao resice i kada su zdrave odgovorne su za unos nutritivno vrednih elemenata. Međutim, kada se naruši balans prvo treba izostaviti gluten potpuno i one se oporavljaju, zatim unosom prosa koji ima antiinflamatorni efekat na organizam polako se iz hrane nadomeste sve neophodne supstance. Savet je birati domaće proizvođače sa deklaracijama u čijem se sastavu nalaze upravo ovakve žitarice, pored pirinča i kukuruza koji spadaju u neutralne žitarice.
Još jedna poruka za sve mame, jer deca nemaju sud o kupovini naravno, to mame rade za svoju decu da čitaju "ličnu kartu" tj. deklaraciju svakog proizvoda i uz sve ove informacije lako će izabrati pravi proizvod za svoje najmilije.
Izvor: yumama.com