Zubi kod beba
Kad će mojoj bebi izrasti prvi zubić?
Najčešće se prvi zubić pojavi kada beba napuni šest meseci. To onda bude donji centralni zubić, a za njim stiže i drugi donji sekutić. Kada počnu da rastu, novi zubići se pojavljuju na svakih mesec dana, tako da do prvog rođendana vaš bebac će imati oko 6 zubića.
Koja je normalna dinamika rasta bebinih zuba?
Prvo će bebi nići četiri centralna (dva donja pa dva gornja sekutića) kad beba bude imala 6 - 7 meseca. Potom slede četiri bočna sekutića u periodu oko 8. meseca. Četiri kutnjaka se pojavljuju od 10. do 14. meseci starosti bebe a nakon njih niču četiri očnjaka i to od 16. do 20. meseca. Poslednj četiri kutnjaka će izrasti u periodu od 24. do 30. meseca. Ovaj redosled i vreme pojavljivanja zuba su zlatni prosek - sve bebe se razlikuju. Neke bebe još uvek nemaju zubiće i posle godinu dana starosti, dok se čak dešava da se beba rodi sa zubićem ili dva u vilici.
Moja desetomesečna beba još uvek nema nijedan zub, da li je s njenim razvojem sve u redu?
Za razliku od telesnog rasta i razvoja, rast zuba ne zavisi od toga da li se dete dobro hrani i da li je zdravo - zubi se pojavljuju kada je pravi trenutak za to. Nekim bebama prvi zub ne izraste do prvog rođendana, ali to ne znači da su zaostale u razvoju. Ukoliko posetite zubara, uverićete se da zubići postoje u bebinoj vilici i da će se pojaviti u svoje vreme.
Moja beba je imala zub kad se rodila, da li taj zubić treba da se vadi?
Mali broj beba se rađa sa zubićem u vilici. Ako je zubić klimav, mora da se izvadi da ga beba ne bi progutala. Praznina na mestu zuba ostaće tako do rasta stalnog zuba u školskom uzrastu. Ali ako je tzv. natalni zub čvrst, ne bi trebalo da predstavlja problem.
Kako da razlikujem simptome neke bolesti i nicanje zubića?
Simptomi rasta zuba obično su blagi. Međutim, bebe u šestom mesecu počinju da gube imunitet koji su nasledile od majki. Kako zubi počinju da rastu u tom periodu, često se dešava da se bebe tada često razboljevaju. Roditelji umeju da podcene simptome bolesti i da ih pripišu rastu zuba, ali budite oprezni - ukoliko beba ima temperaturu ili neobično plače, vodite je obavezno kod lekara.
Kako da znam da su bebi
Uglavnom ne bi trebalo da bude većih problema prilikom rasta zuba, tek kada joj izbijaju kutnjaci, beba može da ispolji neke od sledećih simptoma:
- blagi porast temperature - može da se javi neposredno pre izbijanja zuba. Ako beba dobije groznicu treba da odete lekaru
- beba će verovatno da bude zlovoljna, neće dobro spavati i zahtevaće dodatnu pažnju noć ili dve - ukoliko neprekidno plače, javite se lekaru!
- bebine desni mogu da izgledaju tamno ružičasto i pomalo natečeno
Moja beba sve što uhvati u ruke stavlja u usta, da li to znači da su počeli da niču zubići?
Bebino žvakanje svega čega se dohvati nije znak da joj rastu zubi, mišljenje je većine stručnjaka koji taj postupak smatraju stadijumom u oralnom razvoju deteta.
Ima li neke veze sa nicanjem zubića crveni osip na bebinim obrazima?
Kao ni trpanje u usta svega što uhvati u ručicu, tako ni crveni osip na bebinim obrazima nema nikakve veze sa nicanjem zubića. Stručnjaci smatraju da to crvenilo izaziva jedna vrsta virusa.
Kako bebi da ublažim „probleme“ vezane za nicanje zubića?
- Dajte bebi koricu hleba da žvaće
- Može da pomogne, a i zabavno je, žvakanje specijalnog gumenog prstena koji je prethodno ohlađen u frižideru. Hladnoća će joj ublažiti bol u desnima. Ni slučajno nemojte da umačete prsten u med.
- Nanesite specijalan gel na desni svoje bebe čistim prstom. Gel će desni bebe privremeno utrnuti.
- Ako beba ne može da se smiri, dajte joj dozu nezašećerenog paracetamola
- Ako sve ovo ne uspe, obratite se lekaru.
Redosled izbijanja zubića kod bebe
Još pre rođenja, bebini zubići počinju da rastu unutar desni. Kada će oni početi da izbijaju je veoma individualno: nekim bebama prvi zub izraste sa nepuna 3 meseca, dok drugim bebama zubići krenu tek sa navršenih godinu dana. Postoje čak i neki, doduše retki slučajevi gde se beba rodi sa nekoliko izraslih zubića! Kad će vašoj bebi krenuti da niču mlečni zubi zaista ne treba da vas brine jer je svako dete priča za sebe.
Ukoliko ste primetili da vaša beba ispoljava simptome rasta zubića, ne bi bilo loše da počnete da pratite njihov rast.
Donji centralni sekutići – 1
Od 6 – 10 meseci (ili ranije) bebine desni blago otiču i dobijaju crvenkastu boju što ukazuje da se zubići spremaju za nicanje. Donja dva centralna sekutića uglavnom prvi izrastu, najčešće u odprilike isto vreme.
Gornji centralni sekutići – 2
Od 8 – 12 meseci
Gornji lateralni sekutići – 3
Od 9 – 13 meseci
Donji lateralni sekutići – 4
Od 10 – 16 meseci
Gornji prvi kutnjaci – 5
Od 13 – 19 meseci
Donji prvi kutnjaci – 6
Od 14 – 18 meseci
Gornji očnjaci – 7
Od 16 – 22 meseca
Donji očnjaci – 8
Od 17 – 23 meseca
Donji drugi kutnjaci – 9
Od 23 – 31 meseca
Gornji drugi kutnjaci – 10
Od 25 – 33 meseca
Zanimljive činjenice o mlečnim zubićima:
• Devojčicama nešto brže rastu zubi nego dečacima
• Imaju talasaste ivice koje se uglačaju i izravnaju s upotrebom
• Uglavnom izrastaju u paru: prvo s jedne strane, potom s druge
• „Čuvaju mesto“ u vilici stalnim zubima
• Belji su i manji u poređenju sa stalnim zubima
• Očnjaci se ponekad nazivaju i „pseći zubi“
Do detetove 3. godine života, uglavnom su svih 20 zubića u potpunosti izrasli. Nakon toga, vilične kosti nastavljaju svoj rast i razvoj kako bi napravile mesta za stalne zube, koji će početi da rastu od detetove 6 godine ili ranije.
Izvor:www.bebac.com