Deca i insekti – komarac, osa, stršljen, krpelj, pauk…

Deca i insekti – komarac, osa, stršljen, krpelj, pauk…

Ubodi insekata predstavljaju pravu neprijatnost, što je posebno izraženo kada su u pitanju deca. Ima li dodatnih razloga za strah, ako se zna da upravo oni prenose razne zarazne bolesti?

O tome smo razgovarali sa prim. dr Božidarom Ljubićem, epidemiologom iz Zavoda za javno zdravlje u Beogradu.S početkom proleća decu i njihove roditelje u prirodi očekuju mnogi insekti. Od neugodnijih i opasnijih, to su komarci i krpelji.

Komarci

Komarci se obično pojavljuju oko 19 časova, u kratkom intervalu (pola sata), a za to vreme izujedaju sve na koje naiđu. Pošto je malarija iskorenjena na ovim prostorima, od “domaćih” komaraca nema opasnosi kada je reč o toj vrsti zaraze.

Komarci se, uglavnom, nalaze u barama, koje su često kontaminirane fekalnim masama. Ukoliko dođe do većeg broja uboda, mogu da izazovu infekciju. Pored toga, pojedine osobe su (a naročito deca) osetljivije na ubode, što se manifestuje u vidu alergije, koja je praćena svrabom i raznim promenama na koži. Lekar procenjuje da li je reč o lakoj ili težoj formi, kako bi preduzeo odgovarajuće mere – antišok terapiju, na primer.

Ranije su postojale zone dejstva – odnosno, znalo se da jedna vrsta komaraca, recimo, živi samo u primorskom području, druga u kontinentalnom. Ali, promene klimatskih uslova su dovele do pomeranja tih zona. Ono što je nekada bilo karakteristično samo za primorje, danas se pomerilo na unutrašnjost, tako da u Makedoniji postoji kala azar – bolest (visoka telesna temperatura, malaksalost, glavobolja) koja je do skoro bila tipična samo za mediteransko područje.

Pčela, bumbar, osa, stršljen

Ovi insekti su opasni zato što ubrizgavaju mravlju kiselinu, usled koje se na telu stvara otok.Reakcija organizma na ujed pčele, ose ili stršljena zavisi od otpornosti, odnosno sklonosti ka alergiji. Kod izuzetno osetljivih osoba, ujed ovih insekata se manifestuje kao izuzetno jaka alergija.

Kada su deca na otvorenom prostoru, posebna pažnja treba da se obrati dok jedu kolač, čokoladu, sladoled ili piju sok. Deca o zaštiti ne vode računa, pa se dešava da čak i zagrizu insekta (na primer, kada se nalazi u voćki). Tada dolazi do otoka ždrela, jezika, sluzokože… U tom slučaju, neophodna je hitna intervencija lekara u najbližoj zdravstvenoj instituciji.

Iako veći od pčele, bumbar ne treba da plaši roditelje. Ovaj insekt svoj kratak životni vek ne troši na ujede.

Pauk

Ujed pauka je opasan, jer može da izazove jaku alergiju. Na izletu, u prirodi, treba izbegavati blizinu žbunja i boravak ispod drveta. Inače, ima ih mnogo, veoma različitih vrsta. Ima ih u kući, u stanovima. Obično se aktiviraju kada se očisti paučina i razbiju njihova legla, pa se razmile po celoj kući. Tada se aktiviraju tokom noći, a rezultat je čitav niz ujeda. Mesto ujeda je većeg obima, bolno, toplo, otečeno. Neophodna je terapija, koju prepisuje lekar.

Krpelji

Krpelji su poslednjih godina postali velika opasnost jer prenose opasnu Lajmsku bolest. To ne znači da deci treba zabraniti da idu u travu, ali ih nakon toga treba pregledati.

Gusenica

Takođe je nezgodan «gost» na telu. Ima ih mnogo na drveću. Uz malo opreznosti, lako se vide «mrežice» na drvetu u kojima gusenice borave. Zbog svojih sitnih, brojnih nožica – ne oseća se, a u međuvremenu napravi čitav niz sitnih ujeda. Zbog mravlje kiseline koju ubrizgava, gusenica napravi na telu veliki broj alergijskih mesta. Njen ujed svrbi, peče. Ukoliko dođe do ujeda, dragocena je Sinopen ampula. Dovoljno je da se ovom tečnošću premaže mesto na kojem je uočljiv njen trag.

Stenice

Sitne, male površine (svega nekoliko milimetara), braon boje – stenice su aktivne samo tokom noći. Tada su im ivice kreveta omiljeno mesto. Kada se upali svetlo, razbeže se na mesta na kojima se skrivaju tokom dana. Neprijatnog su mirisa ukoliko se zgnječe. Pri ujedu ostavljaju brojne crvene tačkice po telu, što deluje kao alergija. Spas od ovih insekata je upotreba insekticida, kojim se isprska prostorija – potom se dva sata ostavi dobro zatvorena.

Muve

Muve uglavnom mehanički prenose različite bolesti. Sleću na kontaminirane terene, na kojima ima fekalnih sadržaja (poljski WC, kanali, bare) i prenose deo tog sadržaja na svojim nožicama. One, pre svega, zagađuju hranu, što dovodi do infekcije i proliva.

Zaštita

Bilo da su u stiku ili spreju, repelenti su sredstva koja teraju insekte, i to je preventivni način da se spreče njihovi ubodi. Zaštita obično deluje po nekoliko sati, a treba je koristiti i obnavljati prema priloženom uputstvu.

Oprez sa putovanjima u nepoznato

Mnogi ne znaju na šta sve mogu da naiđu na odabranoj turističkoj destinaciji. U svakom slučaju, turističke agencije bi morale dobro da poznaju uslove destinacija na koje šalju putnike. Međutim, one ne konsultuju zavode koji bi im dali uputstva o potrebnim merama zaštite, a svaka zemlja ima neke svoje karakteristike. U nekim od njih, insekti (komarci i krpelji) prenose ogroman broj bolesti, tako da postoji rizik kojeg putnici (turisti) često nisu svesni.

Prema evidenciji kojom raspolažemo, malariju najčešće dobijaju oni koji putuju za Tursku. Tamo se inficiraju, a zbog dužine inkubacije – ovde im se, po povratku, manifestuje bolest. Tu su i druge bolesti, karakteristične za Južnu i Severnu Ameriku, Australiju, zemlje Afrike… Pošto ne znate šta vas tamo čeka, savet je da se obavezno štitite specijalnim sredstvima, od kojih insekti beže.

izvor: yumama.com