Da li beba sme da spava sa cuclom u ustima?
Spavanje sa dudom u ustima ima svoje dobre i loše strane.
Za one bebe kojima sisanje predstavlja zadovoljstvo i koje između ostalog stavljaju potrebu za istim iznad nutritivnih potreba, duda može da bude korisna tokom sna.
Kada bebi smem da dam cuclu?
Ukoliko dojite bebu, sačekajte da bude stara mesec dana kako biste joj dali cuclu, jer prvo je važno da budete sigurni da ste uspostavili naviku dojenja, ali nikako nemojte da dozvolite da cucla bude zamena za isto.
Ljuljuškajte je, pevajte, mazite se sa njom, kako biste je uspavali. Ugasite svetlo i pustite blagu muziku. Ali pre nego što zaspi, budite sigurni da je sita.
Da li moja beba sme da spava sa dudom?
Kada je reč o korišćenju cucle tokom sna, postoje oni koji su za i oni koji su protiv. Neke studije čak pokazuju kako cuclanje tokom sna može da spreči sindrom iznenadne smrti (SIDS). Sa druge strane, one bebe koje koriste cuclu posle šestog meseca, sklone su tome da dobiju infekciju uva, gljivičnu infekciju, kao i infekciju creva.
Naime, zavisnost od dude može da ima loš uticaj na roditelje. Buđenje tokom noći kako biste smirili rasplakanu bebu i našli joj dudu, je zaista iscrpljujuće.
S druge strane, ukoliko je vaša beba prehlađena i teško diše kroz nos, njoj će biti mnogo teže ukoliko zavisi od cucle.
Kako cucla utiče na razvoj zuba?
Ukoliko odviknete vaše dete od cucle do pete godine, nećete morati da brinete o tome da će ono imati dugoročne dentalne probleme. Razlog tome je taj što ono u tim godinama ima mlečne zube, dok se trajni, opšte gledano ne pojavljuju pre šeste.
Zato, ne zaboravite da spomenete zubaru vašeg deteta da ono koristi cuclu kako bi proverio da li postoje potencijalni problemi.
Izvor: yumama.com