Foto: Fotolia

Prvi put u prirodi

Dokazano je da je za decu boravak na svežem vazduhu podjednako važan kao hrana i san. Zato mališane od malih nogu treba izvoditi u prirodu. Kada je beba već malo ojačala i navikla na boravak napolju i šetnje, možete da je odvedete na obližnje izletište.

Prijaće joj promena sredine, a uživaće i u zelenilu, cvrkutu ptica i čistom vazduhu, pa će najverovatnije ostatak provoda prespavati. Isto tako, boravak u prirodi koristan je i za bebe koje su tek prohodale kako bi im ojačali mišići nogu.

Šta da ponesem za bebu dok smo na izletu?
Bez obzira što ste u prirodi, beba će očekivati da ima redovne obroke i da joj se dnevna rutina na koju je navikla ne menja. Zato, pored toga što ćete je dojiti u uobičajeno vreme, za bebu ponesite i svu ostalu dodatnu hranu koju joj inače dajete – kašicu, sokići, keksić i naravno vodu. Na zaboravite ćebence, portikle, peškirić, jednu do dve čiste pamučne pelene, bebin pribor za jelo, flašu sa vodom kojom ćete moći da umijete dete.

Računajte na to da se vaš bebac može isprljati ili pokvasiti, pa ponesite jednu kompletnu presvlaku i naravno pelene i vlažne maramice. Takođe, obavezno ponesite kolica, jer kada dođe vreme spavanju, bebi će u njima biti najudobnije i najbezbednije.

Na šta da obratim pažnju dok boravimo u prirodi?
Bebe obično odmah zaspu kada su napolju.

Najvažnije je kada odlazite sa bebom u prirodu da je to mesto pristupačno i bezbedno za boravak. Najbolje bi bilo da je to neko uređeno izletište, gde se brzo može stići automobilom, ali dovoljno mirno i udaljeno od gradske vreve. Takođe, ako beba već puzi, pazite da odaberete mesto gde se ne može povrediti i ponesite dovoljno veliku prostirku. Izaberite neku lepu hladovinu i uživajte zajedno.

Koliko dugo možemo boraviti u prirodi?
Vreme provedeno u prirodi treba da organizujete u zavisnosti gde idete i koliko je vaš bebac navikao da boravi napolju. Ako je reč o vrlo maloj bebi, celodnevni boravak na otvorenom i odlazak na neko malo udaljenije mesto joj neće baš prijati, pa je bolje da izlet svedete na jedno prepodne ili popodne. Ako je mališa veći, možete ostati i malo duže, naročito ako primetite da mu izlet prija. Ali ako se dete unervozi, odbija da jede i spava, to će vam biti znak da je vreme da se pakujete.

Šta da radim ako beba zaspe na otvorenom?
Bebe obično odmah zaspu kada su napolju, a naročito dok borave na čistom vazduhu. Zato nemojte da joj uskraćujete to zadovoljstvo, već vodite računa da joj je udobno, da je pokrivena laganim prekrivačem, zaštićena od sunca, insekata i da vam je uvek na oku. Ukoliko se desi da vam zaspi u naručju ili na prostirci, obavezno je premestite u kolica.

Da li da dojim bebu dok smo na izletu?
Ponesite jednu kompletnu presvlaku, pelene i vlažne maramice.

Naravno da treba da dojite svoje dete kada god je vreme za podoj, bez obzira gde se nalazili. Ne dozvolite da vas to što dojite pokoleba da li da idete u prirodu ili ne. Čak će vam biti lakše ako samo dojite bebu, jer onda nećete morati da brinete o hrani, flašicama i dr.

Kako da se zabavimo dok smo u prirodi?
Postoji mnogo načina da se zabavite u prirodi sa svojim mališanom. Njemu će sama po sebi promena okoline biti vrlo zanimljiva. Možete da berete cveće i pravite venčiće, skupljate kamenčiće i istovremeno dete učite o različitim oblicima i veličinama. Ako je mališa prohodao, naročito će mu biti zabavno trčkaranje po travi i lišću.

Izvor: bebac.com