Jednostavna tehnika za oslobađanje sekreta iz pluća: Pravilna primena drenaže 'lupkanjem'
Roditelji mlađe dece, posebno one koja borave u kolektivu, uvek moraju da budu u pripravnosti kada je u pitanju sekret u plućima i kašalj. Pored tople pileće super, meda i čaja, ne bi bilo loše da usvojite i ove tehnike i pomognete detetu da se što pre oslobodi šlajma.
Postoji nekoliko oblika i vrsta terapija za respiratorne bolesti, ali sve imaju jasan cilj - da obezbede prohodnost disajnih puteva i poboljšaju kvalitet života dece sa plućnim bolestima.
Jedna od tehnika za oslobađanje sekreta iz disajnih puteva je položajna ili posturalna drenaža uz vibraciju i perkusiju (lupkanje).
Metode čišćenja disajnih puteva često se koriste zajedno sa drugim terapijama, najčešće inhalacijom i antibioticima. Po pravilu, ukoliko se posturalna drenaža koristi sa uz ove terapije, inhalacija se primenjuje pre drenaže, a antibiotici se uzimaju posle.
Posturalna drenaža se bazira na delovanju sile teže i različitih položaje tela kako bi se omogućilo da se sekret "preseli" iz pluća i u grlo, a praktikuje se na sledeće, veoma jednostavne, načine.
Kako se izvodi posturalna drenaža?
Ukoliko je dete starije, možete koristiti jastuk, a ukoliko je u pitanju beba, onda drenažu vršte u vašem krilu. Neka se dete u svakom položaju zadrži deset minuta. Takođe, starija deca tokom drenaže mogu da koriste tehniku dubokog disanja.
Za gornji deo pluća - lupkanje od nazad
Potrebno je da dete bude nagnuto na napred pod uglom od 30 stepeni. Bebu okrenite licem prema vama, i naslonite je na grudi. Sedite i nagnite se unazad.
Ukoliko je beba starija, neka vam sedne u krilo, i nagnite je preko ruke.
Dlan oblikujte konkavno, tj blago ga zakrivite kao kašiku, i tako nameštenim dlanom blago lupkajte dete između lopatica i ključne kosti, izbegavajući kičmu. Starije dete u krilo može uspravno da stavi jastuk i da se blago presavije preko njega.
Za gornji deo pluća - lupkanje od napred
Potrebno je da dete bude nagnuto na nazad pod uglom od 30 stepeni. Kada se namestite, konkavno oblikovanom šakom lupkajte dete u predelu grudi između bradavice i ključne kosti.
Za donji deo pluća - bočni položaj
Ukoliko je u pitanju beba, nju je potrebno da položite na kolena, bočno. Ukoliko je u pitanju starije dete, potrebno je da ispod donje strane postavite jastuk kako bi gornji deo tela bio nagnut kao dole pod uglom od 30 stepeni. Konkavno oblikovanom šakom lupkajte dete ispod pazuha i sa leve i sa desne strane.
Za donji deo pluća - lupkanje od nazad
Bebu postavite potrbuške, na svoja kolena tako da joj gornji deo tela malo nagnut na dole. Sa konkavno oblikovanim dlanom lupkajte bebu u predelu donjeg dela rebara i ispod pazuha i sa leve i sa desne strane. Starije dete neka legne na stomak, a tokom lupkanja, ispod stomaka neka stavi jastuke tako da mu gornji deo tela "pada" pod uglom od 30 stepeni.
Za donji deo pluća -lupkanje od napred
Bebu postavite da leži na leđima na vašim kolenima. Kolena blago ispružite kako bi beba bila nagnuta malo na dole. Zaobljenim dlanom lupkajte bebu u predelu bradavica i odmah ispod njih. Starijem detetu pod leđa stavite jastuke kako bi gornji deo tela bio nagnut na dole. Ukolko je u pitanju devojčica u pubertetu kojoj se razvojaju grudi, perkusija, odnosno lupkanje se praktikuje ispod grudi i sa strane, ispod, pazuha.
Izvor: yumama.com