Konjuktivitis (crvene i suzne oči) kod novorođenčadi

Konjuktivitis (crvene i suzne oči) kod novorođenčadi

Konjuktivitis (crvenilo očiju) kod tek rodjenih beba je čest problem sa kojim se susreću roditelji. Uzrok crvenila može biti infekcija, iritacija očiju ili zastoj u sprovodjenju suza u suznim kanalićima koji kod neke dece po rodjenju nisu još uvek dovoljno razvijeni.

Od infekcija, kod novorodjenčeta se javljaju infekcije koje se dešavaju prolaskom kroz porodjajni kanal majke, najčešće ukoliko majka ima infekciju hlamidijom, gonokokom, a nekad i ako je majka bez simptoma može doći do infekcije. Ove infekcije se preveniraju ukapavanjem u oči kapi odmah po rodjenju u porodilištu.

Daleko češći razlog crvenila oka i vlažnog oka kod tek rodjenih beba je nedovoljna razvijenost suznih kanalića oka. Oko se prirodno vlaži suzama i tako se spiraju sve nečistoće koje dospeju u oči. Suze se stvaraju u maloj suznoj žlezdi koja se nalazi u spoljnjem uglu oka. One odatle putuju ka unutrašnjem uglu oka, oblivaju oči i idu ka unutrašnjem očnom uglu. Suzice koje vlaže oči se odvode preko sistema kanalića u nos. Prelazak suza sa površine oka u nos se obavlja refleksno, potpomognut je treptanjem i ona količina suzica koje se stvori spontano i prelazi u nos. Kod tek rodjenih beba sistem kanalića može biti sužen, nedovoljno razvijen ili potpuno zatvoren. Drugi razlog za nakupljanje suza može biti i zapušen nosić, pa iako je suzni kanal prohodan suze nemaju gde da oteknu. Koji god da je razlog u pitanju rezultat je isti – suze ne mogu da oteknu u nosić, pa okce suzi, a ponekad suze teku unazad ka spoljnjem uglu oka. Sve ovo pogoduje razvoju infekcije očiju, crvenilu oka, stvaranju krmelja i otoku kapaka – nastanku konjuktivitisa.

Kod beba intenzivnije lučenje suza počinje od prvog meseca pa se tegobe mogu javiti i nešto kasnije od rodjenja, jer je možda protok male količine suza bio moguć, a problem se javlja sa većom količinom suza. Ukoliko se javi suzno oko potrebna je blaga masaža suznih kanala koja pomaže da se suzni kanalići prošire. Masaža se izvodi tako sto se jagodicom prsta lagano prave kružni pokreti na mestu na kome se spajaju oko i nos, u korenu nosa. Na tom mestu postoji jedno udubljenje koje gotovo kao da je oblika da se smesti jagodica prsta i masaža suznog kanala kod bebica koje imaju ovaj problem je potrebna posle svakog podoja, nekoliko puta u toku dana. Na ovaj način se suze koje se zadržavaju na početku suznog kanala resorbuju a kanal proširuje. Sve ovo se radi kao prevencija nastanka upale očiju, kako bi se sprečilo nakupljanje bakterija u oku.

NEGA OČIJU NOVORODJENČETA

Svakoga dana posle kupanja, potrebno je sterilnom gazom za jednokratnu upotrebu očistiti oči bebe. Jedna gazica se koristi za jedno oko a druga za drugo i potom se bacaju. U oči se stavlja fiziološki rastvor (najbolje u ampulicama, kako ne bi došlo do infekcije) i radi se energičan pokred od unutra ka spolja, najpre na jednoj a potom i na drugoj strani.

Ukoliko se primeti izraženije crvenilo ili nakupljanje krmelja, za početak treba probati intenzivnim ispiranjem bornom kiselinom bez konzervansa a postupak sterilnim gazicama ponoviti isto kao i sa fiziološkim rastvorom. U očišćeno oko treba dodati nekoliko kapi borne kiseline u unutrašnji ugao oba oka, kako u krmeljivo i crveno, tako i u zdravo okce. Ukoliko ove metode i posle dva dana redovne primene ne pomognu, neophodno je da se javite pedijatru jer svaka dalja upotreba lekova i masti mora biti indikovana od strane lekara. Takodje, ako primetite intenzivno crvenilo, jako izražene krmelje koji ne prolaze na primenu borne kiseline, kao i otečenost kapaka, treba da se javite odmah pedijatru.

Sve ovo se radi uz redovnu masažu suznih kanala. Njihovo suženje se toleriše kao normalno u toku prve godine a ukoliko se do tog perioda ne uspostavi normalan protok suza, potrebna je poseta oftalmologu i sondiranje suznog kanala. Sondiranje je potrebno kod jednog veoma malog procenta dece u najvećem broju slučajeva masaža odradi svoj deo posla.

Kao zaključak – nadam se da će ovaj tekst pomoći roditeljima da znaju da je problem crvenog suznog okceta kod novorodjenčeta čest i da treba biti uporan, najčešće spontano prolazi ali je potrebna pravilna nega i upornost prilikom masaže.

Dr Milena Nikolić, spec. pedijatrije
Izvor: mojpedijatar.rs