Otitis – zapaljenje srednjeg uva

Otitis – zapaljenje srednjeg uva

Uho se sastoji od tri dela: spoljašnjeg, srednjeg i unutrašnjeg. Spoljni deo uha ima prevashodnu ulogu sprovođenja zvuka do bubne opne iza koje se nalazi srednje uho. U srednjem uhu postoje tri, međusobno povezane slušne koščice koje prenose vibracije sa bubne opne na unutrašnje uho.

U unutrašnjem uhu se odvija veoma složen proces prevođenja vibracija u minijaturne električne impulse koji se putem slušnog nerva sprovode u mozak. U unutrašnjem uhu se nalazi i centar za ravnotežu koji je veoma bitan u kontroli položaja tela i neophodan za normalno kretanje. Srednje uvo je Eustahijevom tubom povezano sa mestom gde se nos produžava u ždrelo, pa se tako infekcije nosa i grla lako mogu preneti u srednje uho.

Da li je svaki bol u uhu zapaljenje srednjeg uha?
Nije!

Kada se zapuši nosić, brzo se može zapušiti i Eustahijeva tuba koja spaja nos sa šupljinom srednjeg uha. Tada se nakupi tečnost koja “rasteže” bubnu opnu, a to strašno boli, ali NIJE pravo (gnojno) zapaljenje srednjeg uha!

Tada detetu treba dati ibuprofen (Brufen) i sprej ili kapi za nos (Efedron, Operil P, Olynth…) – za 15-20 minuta nema više bola i dete je super! Redovi koji slede su posvećeni akutnoj (gnojnoj) upali srednjeg uha.

Kako nastaje zapaljenje srednjeg uva kod dece?
Infekcije nosa i grla, veoma često, dovode do inflamacije (zapaljenja) srednjeg uha. Obično su u pitanju blage infekcije izazvane virusima koji vole da se nastane u sluzokoži nosa, pa se prošetaju i do srednjeg uva. Ovo se naročito lako desi kod male dece koja imaju kratke ušne kanale pa nije potrebno prevaliti veliki put do srednjeg uha.

Međutim, ako zapaljenski proces “uskoči” u šupljinu srednjeg uha nastaje jača upala koja se veoma često završava akutnim gnojnim zapaljenjem srednjeg uha. Iako je preko 90% infekcija gornjih respiratornih infekcija kod dece uzrokovano virusima, gnojna upala srednjeg uha uvek zahteva antibiotsku terapiju.

Kako bakterije stižu u srednje uho
Bakterije u srednje uho mogu dospeti iz nosa i grla, spolja, a ređe i putem krvi. Ipak, najčešći put infekcije srednjeg uha kod dece je iz nosa i grla preko Eustahijeve tube koja se i nalazi na prelazu nosa u grlo. Kod dece se retko dešava da se prvo upali spoljašnje uho odakle se infekcija prenosi preko bubne opne u srednje uho.

Kako izgleda dete sa zapaljenjem srednjeg uha
Skoro uvek infekcija počinje kijavicom – zapušenim nosem sa obilnim sekretom koji izlazi iz nosa, ali se i sliva niz grlo i obično dovodi do nadražajnog kašlja. Povišena temperatura se u početku ne mora javiti, ali ako do upale srednjeg uha dođe ona po pravilu raste i javlja se bol u uhu.

Starija deca umeju da se požale i da pokažu koje ih uho boli. Međutim, mala deca su veoma nervozna (kenjkava), a javlja se i karakterističan prodorni plač. Obilno se dete trgne iz sna, probudi se uz vrisak koji se nastavlja u snažan plač koji se ne prekida i pored uzimanja i nošenja bebe. Tada je i temperatura visoka – što je dete manje temperatura je veća, a deca načešće nerado uzimaju obroke. Neretko se plač pojačava pri sisanju jer se negativni pritisak u ustima (koje dete stvara da bi povuklo mleko) prenosi na bubne opne koje su zahvaćenje zapaljenjem i veoma bolne.

Kako se postavlja dijagnoza?
Da bi se postavila dijagnoza neophodan je pregled srednjeg uha otoskopom – jednostavnim aparatom koji omogućava lekaru da vidi bubnu opnu. Potpuno je pogrešno postaviti dijagnozu samo pipanjem prednjeg dela uha deteta (tragusa). Neka deca koja imaju upalu uha ne reaguju na pritisak, a druga koja nemaju zapaljenje srednjeg uha vrište na pipanje uha.

Kao što smo već naglasili, nije svaki bol u uhu zapaljenje srednjeg uva, jer često banalno zapušenje nosa može napraviti bolni refleks u uhu bez prave upale srednjeg uva, a to se može razlučiti samo otoskopom. Zato je otoskopski pregled jedini pravi način da se postavi dijagnoza zapaljenja srednjeg uha kod dece.

Kako se leči
Terapija “pravog” – gnojnog zapaljenja uha kod dece počiva na antibioticima koje prepisuje lekar. Za razliku od upale grla kada se može uzeti bris da se vidi da li ima bakterija, bris srednjeg uha je nemoguće uzeti jer postoji bubna opna koja bi morala da se pocepa. Samo u retkim slučajevim kada bubna opna pukne zbog zapaljenja, pa iscuri gnojni sadržaj može se izolovati bakterija koja je uzrok zapaljenja. Kako je to srećom retko, antibiotska terapija upale srednjeg uha kod dece počiva na poznavanju vrste bakterija potencijalnih prouzrokovača infekcije.

Da li su neophodne injekcije antibiotika
Do pre samo par decenija skoro sva deca su dobijala injekcije penicilina zbog upale srednjeg uha. Danas se penicilinske injekcije retko prepisuju iz nekoliko dobrih razloga.

Prvo, skoro polovina mogućih prouzrokovača gnojne upale srednjeg uha ne reaguje (rezistentno je) na injekcije penicilina. Pored toga, većina dece može da dobija lekove na usta, a postoji veliki broj antibiotika za oralnu upotrebu koji efikasno ubijaju prouzrokovače infekcije srednjeg uha kod dece. Skoro svi ovi preparati se uzimaju na usta i veoma su efikasni u lečenju inflamacije srednjeg uha kod dece. Dakle, ogromna većina dece se može uspešno izlečiti i bez omraženih injekcija.

Koliko traje lečenje
Terapija gnojne infekcije srednjeg uha kod dece traje najmanje najmanje sedam dana, a potreban je i kontrolni otoskopski pregled da se verifikuje uspešnost terapije. Treba podvući da antibioticima treba dati “fore” dva do tri dana za pravo dejstvo, a ako ne dođe do poboljšanja posle tri dana terapije najverovatnije treba promeniti lek – naravno, to je posao pedijatra (ili ORL specijaliste).

Kada su injekcje anibiotika stvarno potrebne
Parenteralna terapija (injekcije) su neophodne kod dece koja ne mogu uzimati lek na usta (zbog upornog povraćanja ili nepodnošenja sirupa), kod dece kod kojih je došlo do pucanja (perforacije) bubne opne, kao i kod najmlađih pacijenata (bebe u prvim mesecima života).

A šta se daje za bol i zapušen nos
Pored antibiotika je neophodno sprečiti bol i obarati povišenu temperaturu – paracetamolom ili ibuprofenom. Najveći broj dece zahteva i kratkotrajnu (tri do četiri dana) primenu kapi za nos (Efedrin, Operil P, Olynth…) koje oslobađaju nos “tereta”, ali i ubrzavaju proces lečenja i smanjivanja bola.

Naravno, pedijatar će odlučiti o svim detaljima terapije, i eventualnom uključivanju specijaliste za uho, grlo i nos u proces lečenja.

Može li da se spreči zapaljenje srednjeg uha kod dece?
Može!

Mame i tate zaista mogu u mnogome pomoći detetu da ne dobije upalu uha – prvo i najvažnije je otpušavanje nosića. Prohodan nos je od bitnog značaja za normalno uzimanje tečnosti i obroka, ali je i neophodan za sprečavanje zapaljenja srednjeg uha.

Što pre treba naučiti dete da “duva” nos! To je jedan od najefikasnijih i najbezbednijih načina da se spreči zastoj sekreta, pa tako i upala srednjeg uha.

Šta raditi ako se upale srednjeg uha često ponavljaju?
Česta zapaljenja srednjeg uha kod dece obavezno traže detaljan pregled specijaliste otorinolaringologa. Potrebno je videti da li postoji uvećan adenoid (“treći” krajnik) koji zatvara Eustahijeve tube i može biti uzrok čestim upalama uha.

Specijalista za uho grlo i nos će odlučiti o eventualnom hiruruškom tretmanu, a ako treći krajnik ne zahteva vađenje, u saradnji sa pedijatrom će se doneti odluka o medikamentoznoj terapiji.

Ass.dr Goran Vukomanović