Foto: Shutterstock

Krivi vrat kod beba: Koji su uzroci, kako se prepoznaje, a kako leči tortikolis?

Šta dovodi od krivljenja bebinog vratića, kako se problem prepoznaje, kako leči, ali i šta može da se desi ako se problem zanemari, objašnjava dr Danijela Vukićević, fizijatar.

Promene kod mišićnog tortikolisa se najčešće javljaju u mišiću koji se naziva komplikovano - sternokleidomastoideus. Njegova uloga je u naginjanju glave prema ramenu i okretanju glave na suprotnu stranu.

Šta može da dovede do tortikolisa?

- Smatra se da jedan od uzroka mišićnog tortikolisa može da bude loš položaj ploda u materici.

- Porođajna trauma takođe može da bude razlog nastanka tortikolisa, kada dolazi do kidanja jednog broja vlakana u sternokleidomastoidnom mišiću. To dovodi do krvarenja u mišiću i stvaranja ugruška (hematoma), što se na vratu sa povređene strane pipa kao okruglasto zadebljanje (veličine zrna graška, čak i manjeg oraha...).

- Prelom ključne kosti, koji takođe spada u porođajnu traumu, može uzrokovati da dete podiže rame na strani preloma i naginje glavu na tu stranu.

- Osim mišićnog tortikolisa, i neke druge urođene mane na koštanom sistemu, potom oftalmološki problemi, infekcije, ciste u vratnom delu... mogu da dovedu do naginjanja vrata.

Obično se ovi problemi otkriju već na porođaju i roditeljima se daje savet kome da se obrate za dalju dijagnostiku i lečenje.

Po kojim znacima se tortikolis prepoznaje?

Već smo napomenuli da dete drži glavu nagnutu u jednu stranu. Obično je i rame sa te strane podignuto, a brada okrenuta u drugu stranu, uglavnom postavljena naviše. Na nagnutoj strani može da se pipa, mada ne mora, zadebljanje u obliku kuglice (različite veličine), ili samo tvrđi i napet mišić. Ako glavu novorođenčeta stavimo u našu šaku i nežno naginjemo u suprotnu stranu, a bradu okrećemo ka strani tortikolisa, možemo da osetimo lagano zatezanje mišića i ograničenje pokreta sa te strane. Ponekad može da se uoči asimetrija lica na strani tortikolisa (spušten spoljašnji ugao oka, tanji obraz...).

Može da postoji i displazija kuka i takozvano "uvrnuto" stopalo sa iste strane, što se lekarskim pregledom lako otkriva i dete upućuje na tretman.

Kakav je tretman ovog problema?

Ukoliko je tortikolis otkriven odmah po rođenju, ili u toku prvog meseca života, dete obavezno treba uputiti na pregled kod fizijatra, koji će da odredi način terapije. Plan i program vežbi zavise od težine oštećenja, ali i od uzrasta deteta.

Kod prisutnog hematoma u mišiću, u prvim danima je dovoljno blago utrljavanje (ne masiranje) Hepalpan gela ili masti i pozicioniranje.

Šta podrazumeva pozicioniranje?

U tom najranijem periodu, kada beba spava, potrudite se da je uvek okrenuta licem ka strani kreveca sa koje prilazite. Ako leži na strani na koju naginje glavu, savijte manji peškir i postavite ga ispod glave (ne i ispod ramena). Na taj način se blago isteže povređeni mišić i beba uči koja je "dobra" pozicija glave.

Pošto je kontrola glave u tom uzrastu nedovoljna u odnosu na silu gravitacije, glava treba da bude u liniji sa trupom (ne sme da "visi").

Zbog toga treba izbegavati duži boravak dece u nosiljkama, sedištu za auto, ljuljaškama... jer će gravitacija "vući" glavicu bebe na stranu tortikolisa.

U kasnijem uzrastu, program vežbi je zahtevniji i podrazumeva stimulaciju kompletnog razvoja deteta - kroz sve faze koje treba da prođe do vertikalizacije, odnosno sedenja, puzanja i hodanja.

Kakve mogu da budu posledice ako se problem zanemari?

Ako se do perioda prohodavanja ne uspostavi ravnoteža u snazi i elastičnosti muskulature obe strane tela, stvara se osnova za pojavu posturalnih deformiteta kod deteta. Kada posmatramo dete u stojećem stavu, glava treba da bude u srednjoj liniji (ne treba da bude nagnuta u stranu) a ramena, lopatice i kukovi u istoj liniji. Okretanje i naginjanje glave u jednu i drugu stranu moraju da budu u istoj amplitudi.

Prema proceni lekara, kada vežbe ne daju očekivani rezultat, neophodni su konsultativni pregledi oftalmologa, specijaliste za uho-grlo-nos ili dečjeg hirurga. Kod najupornijih slučajeva, nekad je potrebna i hirurška korekcija, kako bi se sprečilo dalje pogoršanje deformiteta.

Ako se ne primeti...

Ako tortikolis nije registrovan odmah po rođenju i nisu sprovedeni postupci za njegovu korekciju, dete će uglavnom da leži u položaju koji smo opisali (sa glavom okrenutom na jednu stranu). Zbog toga u kasnijem uzrastu (u drugom i trećem mesecu) može da se uoči i plagiocefalija lobanje (glava je zaravnjena i ugnuta sa "uležane" strane).

Veoma važno nošenje

Prva tri meseca je veoma važno i kako uzimamo, nosimo i hranimo bebu. Primetićete da je detetu teže da odigne glavu na strani suprotnoj od one na koju je naginje, kao i da je na stimulaciju (zvuk, svetlost, osobe) nepotpuno okreće na stranu tortikolisa. Cilj vežbanja u tom periodu je: kroz položaje naučiti bebu da održi glavu u srednjoj liniji, ojačati mišiće vrata sa suprotne strane i održavati elastičnost muskulature kroz blago istezanje.

Savet

Sa tretmanom tortikolisa treba započeti odmah po njegovoj dijagnostici. Adekvatan program vežbi koji će lekar fizijatar da preporuči i upornost roditelja u njegovom sprovođenju - u najvećem broju slučajeva dovode do potpune korekcije.

Izvor: yumama.com