Nega genitalija kod dece
Od kada se beba rodi postoje dileme kako se neguje bebina koža, koliko često treba bebu kupati a roditelji brinu i kako pravilno negovati genitalije. Pokušaćemo ovim tekstom da Vam pomognemo i prenesemo naše savete.
Mnoga deca uživaju u svakodnevnom kupanju i brčkanju jos od najmlađeg perioda. Ukoliko bebi kupanje prija bebu možete kupati svakodnevno. Ono što je važno je da se u prvim mesecima koristi što manje sapuna i šampona za kupanje. Najviše se preporučuju biljna sredstva bez aditiva. Bebi blagim sapunom možete oprati kosicu, lice, vrat, pazeći da voda i sapunica ne uđu u oči i uši a potom treba oprati ruke, stopala, genitalije i guzu. Voda ne sme da bude prevruća, a ni prehladna, najbolje je da bude oko 37 stepeni, kao i koža.
Dečacima treba da se opere predeo oko skrotuma i guza, a pranje i povlačenje predela ispod kožice nije potrebno jer može doći do povrede. Kožica može da se povuče malko samo onoliko koliko je moguće da se povuče bezbolno. Ukoliko kožicu nije moguće povući znači da dečak ima fiziološku fimozu koja se smatra normalnom pojavom sve do treće godine i ne treba je povlačiti više nego što je moguće. Devojčice treba oprati blagim sapunom od napred prema guzi, nikada u suprotnom smeru zbog mogućnosti razvoja infekcije. Bebe treba svakog dana oprati genitalije i guzu, čak i onda kada odlučite da ne kupate celu bebu, kada nemate vremena, ili kada procenite da bebi neće prijati. Nemojte se opterećivati ukoliko bebu ne okupate svakog dana, preporuke i jesu malo promenjene za kupanje koje se preporučuje svakog drugog dana, ali za bebe i roditelje koji uživaju u kupanju beba treba da se okupa svakog dana, u letnjim mesecima može i dva puta dnevno. Ne treba preterivati sa negom genitalija jer preterana upotreba sredstava za negu isušuje kožu i može promeniti normalnu floru tih predela. Ali je bitno da se genitalije redovno čiste kako ne bi došlo do infekcija.
Ako beba ima suvu kožu mogu se koristiti kupke sa uljem a penušave kupke se ne preporučuju. Na kosu stavljajte veoma male količine šampona kako biste ga što lakše isprali. Kosicu posle kupanja iščešljajte mekanom četkom a kožu obrišite tapkanjem pelenom, mnogo bolje nego peškirom. Posebnu pažnju kod brisanja obratite na predeo ispod pazuha, vratić i delove iza ušiju i oko prstiju. Kožu bebe nemojte mazati nikakvom kremom, osim u predelu genitalija i guze najobičnijom bebi kremom. Krema štiti nežnu kožu kad se beba upiški i ukaki. Sluzokoža polnih organa se ne maže, ali nije strašno ukoliko nekad dođe u kontakt sa kremom. Važno je pelene menjati često, na svakih 3 sata ili češće ukoliko postoji potreba (ukoliko primetite da se dete ukakilo). Ako bebi ne prija kupanje možete je prebrisati mokrom krpicom ili sundjerom ili oprati pod tušem.
Kako dete raste, veoma je važno da se nastavi sa pravilnom negom genitalija kako bi se sprečile infekcije, koje se često dešavaju. Infekcija može da se prepozna po crvenilu spoljašnjih genitalija, odnosno velikih i malih polnih usana, kao i pojavi sekreta koji se javlja između polnih usana ili ostavlja trag na vešu.
Važno je da naučimo dete kako se pravilno održava higijena svih delova tela i objasnimo pravilno korišćenje toaleta. Takođe, jako je važan smer brisanja – od napred ka nazad. Važno je da naučimo dete da ne dira prljavim rukama genitalije. Kada je reč o sredstvima za održavanje higijene – sapunima, kupkama, šamponima, savetuje se njihova minimalna upotreba u predelu genitalija, najbolja je obična voda jer se hemijskim sredstvima skida sloj sa kože oko vulve.
Vlažne maramice koje se koriste za intimnu higijenu, dobro su rešenje za putovanja, vrtić, školu i odmore, ali njihova redovna upotreba nije poželjna. I kad je dete starije treba insistirati na brisanju od napred ka nazad.
Ako se desi da se devojčica malo “zacrveni” ili se pojavi ojed, taj problem se rešava intenzivnijom upotrebom krema, kao i kremama protiv ojeda. Ipak, ako je tegoba prisutne duže vreme, ili se pojave simptomi svrab i peckanje dete treba odvesti pedijatru.
Kod dečaka od otprilike treće godine moguće je povući kožicu, tako da tada vodom i treba da se opere ovaj predeo. Ukoliko kožicu nije moguće povući u ovom periodu potrebno je da se obratite pedijatru. Ukoliko dođe do crvenila vrha glansa kod deteta potrebno je oprati taj predeo blagim sredstvima a zatim namazati bebi kremom. Ukoliko crvenilo ne prodje potrebno je javiti se pedijatru.
Dečake je potrebno što pre navići na korišćenje toaleta u stojećem položaju, tj čim im visina to dozvoli.
Ukoliko budete poštovali ove savete, genitalije vašeg deteta ćete održavati čistim, stvorićete zdrave navike a pojavu infekcija ćete smanjiti na minimum.
Dr Milena Nikolić, pedijatar