Trudnoća po nedeljama

41. nedelja trudnoće

Vaša trudnoća

Ukoliko se još niste porodili postajete zaista nervozni i nestrpljivi. Kretanje vam je već maksimalno naporno, što zbog težine, što zbog mogućih bolova.

Ništa vam ne odgovara, ni sedenje, ni ležanje, ni hodanje i to vam stvara dodatnu nervozu. Jedva čekate da porođaj počne.

Razvoj bebe

Ukoliko ste se porodili kliknite ovde i upišite podatke Vaše bebe za newsletter koji prati nedeljni razvoj Vaše bebe.

Beba više ne raste u stomaku. Ona se namestila za porođaj spustivši se u porođajni kanal a zbog svoje veličine više nema gde da mrdne, osim „napolje“.

Kad trudnica pređe planirani porođajni termin, amnionska tečnost u kojoj je beba provela devet meseci, počinje da se kvari i beba može da počne da pati. U tom slučaju Vama će indukovati porođaj kako bi beba što pre izašla.

Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.

Kod lekara

Ako "pregurate" termin porođaja, lekar će možda tražiti da svakodnevno prati otkucaje bebinog srca. To se radi pomoću CTG aparata. Ako lekar utvrdi da beba iz nekog razloga pati, odlučiće da indukuje porođaj.

Bilo kako bilo, računajte da ćete se do kraja ove nedelje poroditi, jer se na prelazu između 41. i 42. nedelje porođaj indukuje.

Savet za ovu nedelju

Nemojte da brinete i da pomišljate da nešto nije u redu jer ste "prebacili!" termin porođaja. To se često dešava, jer se kao početak trudnoće računa prvi dan poslednje menstruacije a ne dan začeća. Porođaj može da krene svaki čas...

Proverite da li je sve spremno? Torbe za porodilište, bebina soba, zalihe namirnica i skuvana hrana koja može da stoji?

37. nedelja trudnoće

Vaša trudnoća

Može vam se desiti da loše spavate zbog stalne potrebe za mokrenjem ali i zbog sada već velikog stomaka.

U kojem je položaju vaša beba – da li će izaći glavom ili karlicom? Pitajte lekara, jer će verovatno u tom položaju i ostati.

Razvoj bebe

Beba vežba disajne pokrete i tako se priprema za život van materice.

Svilenkaste dlačice – lanugo malje, koje su pokrivale bebino telo, polako nestaju. Beba vežba disajne pokrete, pripremajući se za život van materice.

Pluća su sada već gotovo potpuno spremna za izlazak bebe. Težina vašeg bebca sada je oko 2800 gr a dužina između 48 i 50 cm.

Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.

Savet za ovu nedelju

Pokušajte da se sa potrebom za stalnim mokrenjem i neugodnostima koje to nosi noću izborite tako što ćete pred spavanje manje piti.

40. nedelja trudnoće

Vaša trudnoća

Jedan od znakova da je porođaj vrlo blizu je i izlazak “sluznog čepa”.

Kada dođe do prvih znakova porođaja – pravilnih, jačih kontrakcija ili oticanja plodove vode, uzmite stvari koje ste unapred pripremili i krenite ka bolnici.

Ne morate jako da žurite, jer beba neće izaći posle nekoliko kontrakcija. Sasvim sigurno imate vremena da stignete u bolnicu i da vas tamo smeste.

Razvoj bebe

Svaka beba je jedinstvena i neponovljiva i nema potrebe govoriti o “idealnoj težini i dužini”.

Dete je spremno da izađe u spoljni svet i - u najčešćem broju slučajeva, učiniće to glavicom. Dakle, bebcu prvo izlazi glava, pa onda telo.

Mnogo ređe beba izlazi na guzu i u tom slučaju potrebno je dogovoriti se sa lekarom o načinu porođaja.

Veoma retko, beba je u kosom ili poprečnom položaju, i tada takođe slede dogovori oko načina porođaja.

Uglavnom, sada na bebi nema više verniksa – sirastog maza, a 15% tela čini masno tkivo.

Prosečna beba ima oko 3500 gr i malo preko 50 cm.

Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.

Savet za ovu nedelju

Povremene kontrakcije postaju jače i pravilnije. Sad vam je verovatno već dosta trudnoće i jedva čekate da se upoznate sa svojom bebom!

Ova nedelja će sasvim sigurno biti jedna od najdužih tokom trudnoće. Ne zaboravite da je termin koji je određen na osnovu prvog dana poslednje menstruacije samo - verovatni termin porođaja - i da svaka beba sama odlučuje kada treba da izađe.

Bebu, dakle, ne treba požurivati ili se brinuti zašto ne izađe baš onda kada smo mi to zamislili. Samo oko 5% beba se rodi u terminu.

Trudnoća postaje “postterminska” tek nakon 42. nedelje gestacije, a čak i ako se to desi, uvek ostaje mogućnost indukcije porođaja.

39. nedelja trudnoće

Vaša trudnoća

Merite koliko traju kontrakcije i koliko vremena prođe između kontrakcija koje možete da osetite, kako biste mogli da zaključite da li su lažne ili prave. Sada lakše dišete ali još češće mokrite, jer je materica nisko.

Razvoj bebe

Bebini organi sada rade kao što će raditi i kad se rodi.

Organi deteta rade kao što će raditi i kad se rodi. Posteljica polako stari, što se na ultrazvuku može videti kao pojava kalcifikacija unutar njene strukture. Većina lanugo malja je nestala, pluća su zrela i proizvodnja surfaktanta, supstance koja omogućava normalno disanje, sve je veća.

Težina bebe je oko 3450 gr a dužina oko 50 cm.

Napomena: svaka beba indvidualno se razvija u majčinom stomaku.

Savet za ovu nedelju

To što je porođaj za koji dan ne znači da treba da sedite kod kuće.

On će neminovno doći a Vi ćete sasvim sigurno to osetiti, tako da slobodno možete da se krećete, naravno koliko Vam to odgovara. A jeste li spremili torbu sa stvarima za porodilište?

2. nedelja trudnoće

Vaša trudnoća

Menstruacija je prestala, a ako niste jedna od 10 do 15 posto žena koje imaju ciklus tačno na 28 dana, još uvek niste trudni. Vaša jajna ćelija sada ovulira i tek treba da se sretne sa razigranim spermatozoidima. Dejt je zakazan za sledeću nedelju.

Savet za ovu nedelju

Počnite da zavodite budućeg tatu jer će vaša jajna ćelija biti zrela samo 24 časa. Ipak, taj podatak ne treba da vam kvari romantiku jer spermatozoidi žive čak 72 sata pa je kraj ove nedelje kao stvoren za ljubav. Oni će u materici sačekati da jajna ćelija sazri.

38. nedelja trudnoće

Vaša trudnoća

Bebini pokreti mogu da budu još jači nego do sada ali ne moraju da budu stalni. Beba se pokreće, pa onda osetite kako je prestala, kao da je zaspala... Ukoliko micanje prestane na duže vreme, recimo ako bebu niste osetili ceo dan - obavezno se javite lekaru.

Razvoj bebe

Beba u ovom periodu može da dobija i do 25 g dnevno.

Beba je spremna za porođaj i ako se rodi sa 38 nedelja ili nakon toga, smatra se da je rođena “u terminu”.

U crevima se nalazi prva stolica, koja je zelena i zove se mekonijum. Ona podstiče creva da rade. Obim bebine glave i stomaka su približno jednaki.

Beba u ovom periodu može da dobije i do 25 gr dnevno. Njena težina sada je između 2800 i 3400 gr a dužina blizu 50 cm.

Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.

Savet za ovu nedelju

Radite samo ono što vas ne zamara, ostavite se teških kućnih poslova. Sad više nije vreme za krečenje i ribanje patosa.

Neka neko stalno bude u Vašoj blizini kako bi Vam pomogao u slučaju da porođaj počne.

Ako to ne možete da organizujete, neka vam telefon uvek bude pri ruci, kako biste mogli da nazovete taksi u slučaju da Vam pukne vodenjak ili krenu kontrakcije.

36. nedelja trudnoće

Vaša trudnoća

Stomak vam se sad već najverovatnije spustio, jer se beba "namestila" niže u karlici.

Spremila se za izlazak. Samim tim lakše vam je da dišete, jer beba manje pritiska dijafragmu. Moguća je pojava nešto veče količine vaginalnog sekreta.

Razvoj bebe

Bebina glavica počinje da se spušta niže u karlicu.

Četiri nedelje uoči porođaja, bebac je gotovo potpuno spreman za spoljni život. Ako počne porođaj, ne treba suviše da se nervirate. Jeste da je pre vremena, ali nije više zabrinjavajuće. U ovom periodu glavica deteta počinje da se spušta niže u karlicu, pripremajući se tako za porođaj. Ove nedelje se uvećava potkožno masno tkivo na rukama i nogama, pa bebe dobijaju one slatke rupice na kolenima i na laktovima, a na vratu i zglobovima se stvaraju nabori.

U bebinim crevima se nagomilava određena količina mekonijuma – prve bebine stolice koje će se osloboditi ubrzo nakon rođenja. Ukoliko beba pati, desi se da ispusti sadržaj creva u plodovu vodu koja postaje zelena. Težina bebe je oko 2700 gr a dužina oko 48 cm.

Ako se beba rodi u ovom periodu, rođena je prerano i verovatno će u porodilištu biti smeštena na intenzivnoj nezi, gde će dobiti posebnu pažnju. Velike su šanse da će beba biti dobro i da će vrlo brzo izađe odande.

Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.

Kod lekara

Verovatno ćete se sada sa lekarom viđati jednom nedeljno. Trebalo bi da ste se do sada ugojili između 10 i 12 kilograma.

Savet za ovu nedelju

Počnite da spremate tašnu koju ćete poneti u bolnicu. Napravite spiskove, posavetujte se sa ženama koje su se nedavno porodile ali i sa babicama iz škole za trudnice ili iz samog porodilišta, jer je važno da znate, šta je ono što vam je zaista neophodno.

Nemojte da nosite mnogo stvari, ali pazite i da nešto ne zaboravite! Preporučljivo je da dnevno unosite oko 2400 kalorija, naravno isključivo kvalitetne hrane. Sad je to možda i važnije nego ranije.

Ako ste pohađali školu za trudnice, naučili ste da prepoznate znake porođaja.

Prilikom porođaja možda ih nećete baš sve osetiti ili primetiti, ali je važno da znate šta su: spuštanje stomaka (beba se “spustila” niže u karlicu), izlazak “sluznog čepa”, “prskanje vodenjaka” (odilaženje plodove vode), skraćenje grlića, dilatacija (širenje) grlića, kontrakcije (trudovi, porođajni bolovi)

35. nedelja trudnoće

Vaša trudnoća

Uglavnom ste siti ili imate potrebu da jedete mnogo manje količine hrane i to one lakše. To je sasvim u redu, jer materica sa, sada već velikom bebom, pritiska dijafragmu, što stvara osećaj punoće i težine u želucu.

Razvoj bebe

Bebine nožice i ručice dobijaju masne naslage.

Polako se smanjuje količina plodove vode, materica se povremeno, mada još uvek relativno retko, steže a dete ubrzano dobija na težini. Bebine nožice i ručice dobijaju masne naslage. Težina bebe je oko 2300 gr a dužina oko 47 cm.

Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.

Kod lekara

Moguće je da vas u ovom periodu lekar pregleda vaginalno, da proveri grlić materice te kako beba stoji. Da bi beba izašla napolje, grlić mora biti razmekšan, skraćen i raširen.

Savet za ovu nedelju

Ukoliko imate strah od porođaja, podelite ga sa ljudima oko sebe koji su vam bliski. Veoma je važno da se ne obazirete na priče onih koji od porođaja prave bauk.

To je nešto sasvim prirodno i veoma individualno, kao uostalom i prag tolerancije bola. Ako je nekome to bio nepodnošljiv događaj, nekome drugom je bio sasvim lak i kratak.

34. nedelja trudnoće

Vaša trudnoća

Možda ćete češće i pri manjim aktivnostima osećati umor i težinu u nogama, posebno ako je toplo. Maksimalno kontrolišite unošenje soli.

Moguće je dalje intenziviranje pripremnih kontrakcija – obično nisu bolne i ne ponavljaju se ritmično.

Razvoj bebe

Beba je sada teška oko 2200 gr a duga oko 46 cm.

Polako sazrevaju i bebina pluća. Posteljica je sada teška oko 1/6 težine fetusa. Ako su u pitanju blizanci, verovatno je da će ostati u položaju u kojem se trenutno nalaze sve dok ne izađu napolje – sada više nemaju mesta da se pomeraju.

Kod polovine blizanačkih trudnoća, do porođaja dođe između 34. i 37. nedelje gestacije. Težina bebe je oko 2200 gr a dužina oko 46 cm.

Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.

Savet za ovu nedelju

Ne zaboravite često da kontrolišete pritisak! A koliko ste se do sada ugojili?

Proverite da li imate sve što vam je potrebno za prve nedelje: da li je sve oprano i ispeglano, da li ste nabavili pelene…

Da li ste prikupili sve stvari sa spiska za bolnicu?

Ne morate još da spakujete torbu, ali sve pripremite. Ne zaboravite da uputite supruga šta da donese da obučete beba i vi kada budete izlazili iz porodilišta. To treba da bude odeća koju ste nosili tokom trudnoće, jer ona će vam i dalje biti najudobnija.

33. nedelja trudnoće

Vaša trudnoća

Veličina trbuha je individualna – nemojte se upoređivati sa drugim trudnicama, naročito ako je vaš lekar potvrdio da dete dobro napreduje i da je odgovarajuće težine za datu gestacijsku starost. Zvuči zastrašujuće, ali sada dobijate otprilike oko pola kilograma nedeljno.

Nije strašno ako vam noge malo otiču, ali ako imate jake glavobolje, smetnje sa vidom, ako počnete naglo jako da otičete – naročito u licu, ako osećate muku, povraćate i imate jak bol u stomaku, morate odmah kod lekara. Ovi simptomi mogu da ukazuju da imate preklampsiju, poremećaj koji se javlja samo u trudnoći i predstavlja jednu od najtežih komplikacija, a glavne karakteristike su oticanje, belančevine u mokraći i nagli skok pritiska.

Razvoj bebe

Nastavlja se ubrzani rast bebinog mozga.

U ovom periodu bebac ima najviše plodove vode. Nastavlja se ubrzani rast bebinog mozga. Smanjen prostor u materici onemogućava bebu da se kreće slobodno kao do tada, pa pokreti postaju jači. Bebina pluća su i dalje nezrela, ali beba sve više vežba disanje.

Sirasti maz po koži deteta postaje sve deblji. Težina bebe je oko 1860 gr a dužina oko 44 cm.

Napomena: svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.

Savet za ovu nedelju

Proverite kada počinje vaše trudničko odsustvo. Raspitajte se šta vam je sve potrebno od dokumenata da biste obezbedili roditeljske nadoknade. Dogovorite se sa prijateljicama koje imaju decu da vam ustupe ili pozajme stvari koje se mogu nasleđivati od druge dece. K

ad sve konačno nabavite i kompletirate, treba da počnete s pranjem, peglanjem i slaganjem stvari.

Ako imate još dece, neka učestvuju u pripremama za dolazak nove bebe. To će im pomoći da se ne osećaju izolovanim. Kada beba stigne, posvetite im vreme kada beba spava. Neka to bude “samo njihovo vreme”.

Neka vežbaju prepovijanje i držanje bebe na svojim lutkama – tako će početi da shvataju da su sad veliki brat ili velika sestra.