Šta da radite ako vam se beba ujutro PRERANO BUDI? Dragoceni saveti pedijatra
Mnoge bebe se ujutro vrlo rano bude. Razlog tome može biti i činjenica da je dete jutarnji tip, ali može biti povezano i sa nekim navikama. Dr Ruža Bajić, specijalista pedijatrije, savetuje kako da naučite bebu da duže spava i prilagodite detetov ritam vašem.
Možete pokušati da uveče stavite dete sat vremena kasnije u krevet. Ukoliko stavljate dete u osam uveče na spavanje i ono se redovno budi u pet ujutro, velika je verovatnoća da će spavati do šest sati ako ga stavite uveče sat vremena kasnije na spavanje. Ipak, nemojte ovo vreme dalje produžavati, jer je devet sati najkasnije kada bi beba, odnosno malo dete trebalo da odlazi na spavanje – savetuje dr Bajić.
Kasniji doručak
Ukoliko dajete bebi odmah nakon buđenje da sisa ili nešto da popije ili pojede možda je naučilo da oseti glad u određeno vreme. Zato pokušajte to vreme prvog buđenja malo da produžite tako što ćete podići dete iz kreveta, ali ga malo kasnije nahraniti. Možda tako uspete da dete naučite na novi raspored i time produžite i svoj jutarnji san.
- Ako se dete rano budi zbog gladi nije loše dati mu uveče uz mleko i malo žitarica, pa će ga to duže ujutru držati sitim – kaže pedijatar.
Dnevni san
Vaše dete rano ustaje, ali rado rano pre podne ponovno odspava? Pokušajte taj prepodnevni san koliko god možete više pomaknuti jer moguće je da dete tim ranim snom nadoknađuje nešto što mu je nedostajalo tokom noći. Pripazite da između novog prepodnevnog sna i jutarnjeg buđenja prođe barem četiri sata. Ako dete spava samo jednom na dan, tada to ne bi trebao biti pre podne jer će se dete do uveče već poprilično umoriti.
Jutarnja buka
Sledeći razlog ranog buđenja bebe mogu biti zvukovi koje proizvodi tata koji ujutro odlazi na posao.
- Ujutro je bebin san lakši i osetljiviji na zvukove, a budući da se beba gotovo i naspavala, teško će ponovno zaspati ako se jednom probudi. Zato pokušajte ujutro da obezbedite što je moguće veću tišinu – objašnjava dr Bajić.
Izvor: zena.blic.rs