Ishrana trudnica: Hrana koja loše utiče na razvoj bebinog mozga
Pravilna ishrana u trudnoći je od velikog značaja za zdravlje buduće majke, ali i pravilan razvoj bebe u stomaku. Evo nekoliko saveta šta treba izbegavati za vreme drugog stanja...
Kako bi se bebin mozak pravilno razvijao potrebno je da trudnica unosi u organizam hranljive namirnice, ali i da izbegava hranu koja može da štetno utiče na ovaj proces, a to su:
1. Nizak nivo hranljivih materija
Iscrpljene rezerve bilo kojeg nutrijenta u organizmu buduće majke su često uzrokovane nedovoljnim unosom - bilo da je u pitanju loša, nezdrava ishrana, ili pothranjenost. Zbog toga uravnotežena, zdrava ishrana ima veliki značaj, i to ne samo tokom trudnoće, već i u cilju začeća. Neki lekovi takođe mogu da u telu poremete balans hranljivih materija: trudnice koje pate od bolesti bubrega i jetre, u riziku su od njihovog nedostatka. To se odnosi i na žene koje su redovno konzumirale alkohol pre trudnoće, a one su posebno sklone nedostatku folne kiseline i holina.
2. Kontaminirana hrana
Konzumiranje hrane koja nije „bezbedna“, može da naškodi razvoju vaše bebe. Stoga je veoma važno da namirnice koje konzumirate budu temeljno očišćene i dobro termički obrađene. Toksoplazmoza, bolest izazvana parazitom koji može da se nađe u nedovoljno pečenom ili kuvanom mesu, može da ima potencijalno razorne posledice po bebu - uključujući slepilo, gubitak sluha i mentalnu retardaciju. Da biste to sprečili: dobro operite ruke pre i posle pripremanja hrane, kao i daske za sečenje i noževe, dobro skuvajte ili ispecite meso (u restoranu ne naručujte slabo ili srednje pečeno meso), „preskočite“ kolače i prelive za salate koji sadrže sirova jaja.
3. Alkohol
Klonite se alkohola, jer veoma negativno utiče na razvitak mozga fetusa, čak i ako se hranite zdravo. Mada se fetalni alkoholni sindrom obično povezuje sa redovnim konzumiranjem alkohola tokom trudnoće, i to većih količina, dokazano je da čak i umerena količina može da dovede do oštećenja bebinog mozga. Takvi defekti tokom razvoja mogu da uzrokuju probleme sa pažnjom, pamćenjem i učenjem.
4. Gojaznost
Nagomilavanje kilograma tokom trudnoće povećava mogućnost da dođe do prevremenog porođaja, za koji se smatra da je jedan od faktora rizika za mentalno oštećenje ploda. Bebe rođene pre termina su izložene raznim uticajima, od kojih su obično zaštićene u materici, i osetljivije su kada su u pitanju infekcije. Takva deca mogu da budu u nepovoljnom položaju kada dođe vreme za učenje, jer je ustanovljeno da postoji veza između težine na rođenju, koeficijenta inteligencije i školskog uspeha.
Snežana Damnjanović Mitić