Šta smete, a šta ne smete od vežbi tokom trudnoće
Trudnoća ne mora nužno značiti da se više ne smijete baviti sportskim aktivnostima. Većina žena može nastaviti sa vježbanjem, samo imajte na umu da nećete moći raditi sve vježbe i istim intenzitetom. Uz vježbu ostat ćete zdravi, snažni i spremniji za porod i dolazak bebe. Naravno prije svakog oblika vježbanja obavezno se konzultirajte sa svojim liječnikom.
Hodanje
Hodanje je odlična vježba, koju možete raditi gotovo svugdje. Prije nego počnete nabavite udobne cipele za hodanje. Za vrijeme hodanja pripazite da se držite uspravno, koristeći abdominalne mišiće kako bi vam leđa bila ravna. Započnite sa 5- 10 minuta zagrijavanja, zatim nastavite sa hodanjem. Nemojte se zaboraviti rasteći nakon hodanja, kako bi smanjili mogućnost upale mišića. Probajte hodati minimalno 30 minuta dnevno, 3-5 dana svaki tjedan.
Plivanje
Ovo može biti najbolji oblik vježbe za trudnice. Također je najmanji rizik od ozljeđivanja. Plivanjem ćete olakšati pritisak sa zglobova, uz osjećaj laganog tijela u vodi. Plivanje je izvrsna kardiovaskularna vježba kojom koristite velike grupe mišića. K tome, mala je vjerojatnost da ćete se ozlijediti, ali ipak pripazite dok hodate oko bazena, da se ne poskliznete. Dok ste u vodi možete raditi vježbe u bazenu, poput aqua aerobika, trčanja u vodi ili plivanja. Upišite se na tečaj aqua aerobika ili jednostavno plivajte 20 minuta svaki dan, 3-6 puta tjedno. Izbjegavajte vruće kupke ili saunu jer mogu podići vašu tjelesnu temperaturu na opasnu razinu, koja može ugroziti bebu.
Trčanje
Ako ste trčali prije nego ste zatrudnili, možete slobodno nastaviti sa tom aktivnošću. Ali budite pažljivi i slušajte što vam tijelo govori. Ako se osjećate umorno, usporite ili hodajte. Nemojte se previše naprezati. Kako vam se termin poroda približava, prestanite sa trčanjem. Ako se pojavi neki zdravstveni problem, vaš će vam liječnik najvjerojatnije savjetovati da prestanete sa trčanje do kraja trudnoće. Prije svakog oblika vježbe, obavezno se konzultirajte sa svojim liječnikom.
Aerobik
Možete se baviti laganim low-impact aerobikom za vrijeme trudnoće. Nemojte skakati ni raditi velike pokrete nogama (oni se u pravilu i ne rade u laganom low-impact aerobiku). Promijenite vježbu ako mislite da vam ne odgovara. Uvijek možete usporiti ili hodati na mjestu. Pridružite se grupi u lokalnoj dvorani ili vježbajte uz DVD kod kuće.
Biciklizam
Budite oprezni sa biciklizmom. Vaš centar ravnoteže se mijenja, zbog čega ste ranjiviji kod padova. Izbjegavajte neravni teren kad vozite bicikl van uređenih cesta. Kako vam se trbuh povećavam vjerojatno će vam biti sve teže dohvatiti ručke. Također će vam sa približavanjem trećeg trimestra sjedalo biti sve neugodnije. Nemojte se naprezati. Napravite više pauza ako trebate.
Pilates
Pilates jača cijelo tijelo (osobito trbušne mišiće, mišiće zdjelice i leđa, što bi vam moglo pomoći kod poroda), čini vas svjesnijim vašeg tijela i pomaže vam da budete fleksibilniji. Pilates spada među vježbe koje se preporučaju za vrijeme trudnoće. Neki fitness centri imaju posebni program za trudnice ili pak možete nabaviti DVD ili knjigu sa pilates vježbama za trudnice. Ako nemate komplikacije u trudnoći, ne bi smjelo biti zapreka za vježbanje pilatesa, ali izbjegavajte pokrete kojima vam se previše napreže vrat.
Joga
Joga se fokusira na opuštanje i tehnike disanja koji vam mogu pomoći da pravilno dišete kad vas ulove trudovi. Možete vježbati jogu kroz cijelu trudnoću. Ipak, izbjegavajte položaje koji zahtijevaju da ležite ravno na leđima i položaje u kojima izvijate tijelo trbuhom prema van. Isto kao i kod pilatesa, neki fitness centri imaju jogu za trudnice ili nabavite DVD ili knjigu sa vježbama za trudnice koje možete raditi kod kuće.