Dojenje blizanaca

Dojenje blizanaca

Kada u kuću stigne beba, organizacija oko brige o bebi i kućni poslovi svakoj majci predstavljaju izazov. Posebno prvih mesec dana. A, kada dobijete blizance, ovaj izazov je više nego dvostruko veći. Isto važi i za dojenje. Pomisao na dojenje blizanaca može da bude doživljena kao nemoguća misija ali nije tako.

Prvo čega majke koje očekuju blizance treba da budu svesne je da je hranjenje blizanaca jednako vremenski zahtevno i ukoliko su bebe hranjene bočicom i ukoliko su bebe dojene. S tom razlikom što dojenjem ulažu u zdravlje svoje djece i daju im najbolju moguću, prirodnu hranu, savršeno usklađenu sa njihovim potrebama.

Mnoge majke će sada reći da je hranjenje na bočicu lakše jer umjesto njih to može da uradi neko drugi, dok one ne završe neki od kućnih poslova. Majkama blizanaca svakako treba pomoć i ne treba da se stide da je zatraže, ali, zašto ne bi bilo obrnuto? Zašto osoba koja pomaže majci se ne bi posvjetila kući, a majka isključivo bebama. Uostalom, kao što će mnoge majke koje imaju stariju djecu i bebu u kući potvrditi, dojenje je izuzetna prilika za majku da se i sama malo odmori i predahne.

Majke blizanaca često brinu da neće moći da proizvedu dovoljno mlijeka da nahrane dvije bebe. Nema potrebe za ovakvim strahom, jer je stvaranje mlijeka u dojkama proces koji se bazira na ponudi i potražnji, tj. koliko bebe sisaju, toliko će se mlijeka proizvoditi. To važi i za jednu i za više beba.

Problem koji realno može da nastane je ako su bebe rođene prevremeno i nisu sposobne da sisaju. Zapamtite da je majčino mleko upravo ono od čega prevremeno rođene bebe najbolje napreduju. Zato odmah posle porođaja krenite sa izmlazanjem uz pomoć ručne ili električne pumpe, po petnaest minuta po dojci, bar 8, a najbolje 12 puta dnevno.

Dojenje blizanaca zahteva malo više organizacije i planiranja nego dojenje jednog deteta. Majke blizanaca se često pitaju da li da doje obe bebe istovremeno. Preporuka je da u prvim danima nakon porođaja treba dojiti svaku bebu posebno, s obzirom da će majka tako moći da utvrdi kako koja beba prihvata dojku i da li postoji neki problem pri dojenju. U ovom periodu bebe obično nemaju ”svoju” dojku, već majke menjaju dojke pri podoju kako bi održavale ravnomjernu proizvodnju mleka u njima, jer često jedna beba sisa jače i efikasnije nego druga, što, ukoliko uvek sisa iz iste dojke, može dovesti do slabije proizvodnje mleka u drugoj.

Jednom kada je ponuda i potražnja uspostavljena, majka može da počne da doji obe bebe istovremeno, jer će tako uštedeti na vremenu. Ipak, možda će bebe imati različit tempo i jedna od njih neće biti zainteresovana da sisa istovremeno kad i druga, pa majke treba da budu spremne i na ovu opciju.

Položaji za dojenje blizanaca

Ukoliko dojite svoje blizance istovremeno, evo nekih položaja za udobno dojenje.

Fudbalska lopta. Stavite po jastuk sa obe svoje strane i na svaki stavite bebu, tako da su im noge iza vas. Obe bebe treba da leže na boku, okrenute prema vama, dok glava treba da im je u ravni sa bradavicom. Dlanovima im pridržavajte potiljak dok sisaju, i ne zaboravite da se nikad vi ne naginjete prema bebama, već da bebe privučete sebi dok sisaju. Jedna beba u položaju fudbalske lopte, druga u naručju. Jednu bebu uzmite u naručje, tako da je celim telom okrenuta prema vama, a drugu bebu uzmite ispod slobodne ruke, tako da je glava druge bebe ispred nogu prve.

Obe bebe u naručju. Uzmite obe bebe u naručje, tako da su obe okrenute prema vama, jedna prema jednoj dojci, druga glavom na suprotnu stranu. Noge beba će se ukrstiti na vašem krilu.

Ukoliko se odlučite za istovremeno dojenje obe bebe, ne zaboravite da će vam u prvo vreme trebati pomoć u nameštanju beba za podoj.

Bebe možete dojiti istovremeno nekoliko prvih mjeseci. Iz iskustva drugih majki blizanaca saznajemo da je prilično teško istovremeno ih dojiti kad poodrastu i postanu sve više zainteresovane za svet oko sebe, tako da jedna drugoj počnu da odvraćaju pažnju sa dojenja. U svakom slučaju, sa šest mjeseci, vi i vaše bebe ćete za sobom imati priličan dojenački staž i do tada ćete biti dobro uhodani, podoji će trajati kraće, jer su bebe ovog uzrasta jači i brže posisaju potrebno mleko, a i podoja je manje nego u prvim mesecima.

Uživajte u svojim bebama i zapamtite da se dojenje višestruko isplati.