Da li i koliko unos vode i drugih tečnosti utiče na količinu mleka?
Unos vode, odnosno svih mogućih tečnosti, je jako česta tema kada se pokrene pitanje uspešnosti dojenja tj količine mleka koju majka ima za svoje dete. Većina žena smatra da što više vode, čajeva, mleka, sokova, čak i piva unosi više će mleka imati. Da li je to baš tako ili ne?
Šta se dešava ako majka uzima veće količine tečnosti? Šta se dešava ako unosi manje? Koliko je uopšte tečnosti potrebno odnosno preporučljivo? Da li čajevi, voda, sokovi… utiču na količinu mleka? Sa kojim tečnostima se mora biti oprezan?
Na količinu mleka utiče u najvećem delu stimulacija tela da stvara mleko. Kako to telo radi i kako nastaje majčino mleko opisano je ovde: Kako nastaje majčino mleko? A da li vam je uopšte potrebno povećavanje količine mleka proverite ovde: Kako povećati količinu mleka?
Istraživanje koje je sproveo Medicinski Institut pokazalo je da je prosečan unos tečnosti zdrave osobe oko 2.2L na dan, kod trudnica 2.3L, a kod dojilja 3.1L. Unos tečnosti tj potreba za tečnostima zavisi od mnogo faktora. Primera radi od:
metabolizma,
fizičkih aktivnosti,
vremenskih prilika,
zdravstvenog stanja…
Osnovno pravilo koje bi trebalo da važi za sve nas pa i za dojilje je da se unos tčnosti radi prema svojim ličnim potrebama, uzimati tečnost kada telo traži i koliko traži. Unos više od toga, unošenje na silu , samo da bi se postiglo unošenje količine koju je neko negde objavio, neće uticati na povećanje količine mleka.
Dojilje često imaju potrebu da piju vodu za vreme podoja pa se drage dojilje trudite da vam se uvek kada dojite nađe pri ruci čaša vode, čaja, soka… kako bi je uzeli ako vam bude potrebna. Vodite računa da ne preterujete sa kupovnim sokovima ili zaslađenim čajevima jer u tom slučaju ne unosite ne samo tečnost već i nepotrebne šećere, veštačke zaslađivače, aditive, kalorije. Koristite vodu u većem delu, zatim prirodne sokove napravljene u kućnoj radinosti, a u manjem delu čajeve i sokove.
Kod upotrebe čajeva najsigurnija opcija je da menjate izbor čajeva ako niste sigurni na njihov uticaj na laktaciju jer postoje čajevi koji mogu da utiču na smanjenje količine mleka. Tu pre svega spadaju nana (menta) ili na primer lipa (kao čaj koji služi za izbacivanje tečnosti iz tela). Jedna šolja neće napraviti problem ako se pije povremeno ali ako se unosi više puta na dan onda može da utiče na količinu mleka.
Kravlje mleko… jedna od zabluda je da majka mora da pije što više mleka (kravljeg) kako bi imala dovoljno mleka. Pojedine bebe su jako osetljive na proteine iz kravljeg mleka koji preko majčinog mleka dođu do bebe. Nepotreban prevelik unos kravljeg mleka samim tim može napraviti izuzetno velike probleme bebi, ali o tome ću u zasebnom tekstu.
Najčešća greška koja se dešava je ignorisanje potrebe za unosom tečnosti. Majke su najčešće prezauzete, obavljaju mnogo sitnih poslova i odlažu unos tečnosti jer im se čaša sa vodom ne nalazi na dohvat ruke pa uzimanje odlažu za kasnije, a to vremenom može da napravi problem.
Koji su to znaci da ne unosite dovoljno tečnosti:
Tamniji urin
Suva usta
Jak miris urina
Tvrda stolica
Sa druge strane stalno nalivanje vodom, iako telo ne šalje signale, može da napravi probleme, a neće uticati na povećanje količine mleka. Neki od problema do kojih nailazi telo koje se preterano hidrira su česta potreba za mokrenjem, problem sa elektrolitima, opterećivanje bubrega…
Šta je to što se ne bi trebalo piti za vreme dojenja:
energetska pića (sadrže mnogo kofeina koji se prenosi preko mleka i do bebe, a sporije se troši. Može izazvati probleme sa spavanjem kod deteta kao i kod majke.)
preterane količine kafe (1 do maksimum 2 kafe na dan i ne svakog dana jer se kofein prenosi preko mleka do bebe a sporije se troši. Može izazvati probleme sa spavanjem kod deteta kao i kod majke.)
čajevi sa visokim procentom kofeina (isto kao kod kafe)
alkohol (alkohol prolazi delom i do mleka, detaljnije o korišćenju alkohola pročitajte ovde: Dojenje i alkohol)
U slučajevima kada se bavite fizičkom aktivnošću, kao i kada su u pitanju velike vrućine ili ako imate temperaturu tada vodite računa da unos tečnosti bude takođe prema zahtevima vašeg tela a i nešto više od toga jer je pri vežbanju telo zahtevnije, kao i po vrućini ili u slučajevima febrilnosti odnosno povećanja telesne temperature. Detaljnije o vežbanju i dojenju pročitajte ovde: Ishrana i dojenje, dijeta i vežbanje
Izvor: Super beba