Sprečite ojed i osip
Foto:Profimedia

Kako da kod vaše bebe efikasno sprečite ojed i osip

Ojed, to jest crvenilo bebine kože u predelu guze, genitalija i butina najčešće se javlja između bebinog devetog i dvanaestog meseca života. Uglavnom izlazi na onim delovima tela koja su izložena dejstvu stolice, mokraće ili trenja. Da biste ga sprečili, najbolje je da bebi promenite pelenu čim shvatite da je izvršila nuždu.

To je naročito važno kod beba koje imaju osetljivu kožu. Kod njih je najbolje i da izbegavate upotrebu vlažnih maramica, koje čak ponekad mogu i da uzrokuju pelenski ojed. Zato je uvek bolje da bebinu guzu očistite pamučnim blaznicama ili pelenom pokvašenom običnom vodom.

Ako se dobro tretira, ojed može da se povuče za nekoliko dana.

Čim primetite crvenilo, prvo dobro osušite taj deo kože, jer prodor vlage u dublje slojeve samo pospešuje zapaljenje. To znači, što više bez pelene, to bolje. Kad se koža osuši, preskočite zaštitnu kremu, pa namažite područje bilo kojom bebi kremom sa cinkom, jer on ubrzava obnavljanje oštećenja kože. Posle nekoliko dana ovakvog tretmana videćete znake poboljšanja.

Bebe koje imaju sklonost ka ojedu treba obilaziti i tokom noći, a kad se dogodi da se ukake u snu, treba ih presvući. Bolje je i kratko buđenje nego kontakt stolice sa kožom, koji će rezultirati ponovnim ojedom.

Kad se pojavi ojed, mnogi roditelji pokušavaju bebama da stavljaju samo platnene pelene. Međutim, novija istraživanja pokazuju da su jednokratne pelene dizajnirane tako da mnogo bolje upijaju tečnost i na taj način deluju povoljno na pelensku regiju. Ali ako je ojed posledica alergijske reakcije na sastojke pelene, onda treba probati jednokratne pelene drugog proizvođača.

Saveti

* Često menjajte pelene

* Najvažnije je da je koža čista

* Omogućite bebi da provodi vreme bez pelena

* Izbegavajte vlažne maramice

Izvor: zena.blic.rs