Šta treba da znam o povijanju bebe
Šta mi je potrebno za prepovijanje bebe?
Osnovne stvari koje su vam potrebne za prepovijanje bebe:
- mušema za prepovijanje (ili deblji peškir, pelena, deka ili nešto slično)
- vata, mlaka voda ili vlažan, meki peškirić za bebu mlađu od 6 nedelja
- vlažne maramice za starije bebe od 6 nedelja
- jednokratna pelena, švedske gaće i jedna tetra platnena pelena (za široko povijate bebu)
- krema protiv osipa i crvenila
- jedna preobuka u slučaju da je beba umokrila i odeću
- nešto za odlaganje prljavih pelena
Neka vam sve bude na dohvat ruke kad počnete da prepovijate bebca. Bebu nikada ni u kom slučaju ne ostavljajte samu prilikom prepovijanja.
Gde da prepovijam bebu?
Najbolje je da bebu povijate na tvrdoj podlozi u visini vašeg struka kako ne bi morali da se saginjete. Postoje posebne komode za povijanje čija je visina daske u nivou struka, ali i posebno dizajnirane daske za presvlačenje beba koje mogu da se stave na krevetac.
Bebu možete povijati i na veš mašini u kupatilu, na ormariću odgovarajuće visine ali i na krevetu ukoliko vam nije teško da sedite dok prepovijate bebu. Kasnije ćete bebca spretno povijati u kolima, kolicima, ili na specijalnim podlogama u toaletima restorana, supermarketa. Najvažnije je da uvek stavite prvo specijalnu prostirku za tu namenu ili nepromočivu mušemu.
Koje vrste pelena postoje?
Postoji nekoliko vrsta pelena.
Najviše su u upotrebi jednokratne pelene. One su jednostavne za upotrebu, imaju i želatin koji upija vlagu pa koža ostaje suva, lepljivom trakom se dobro fiksiraju.
Prednosti: jednostavno se stavljaju, pogodne su i lake za korišćenje, bacaju se posle upotrebe pa sa njima nema nikakvog posla.
Mane: nisu ekološke (silikon koji sadrže se ne raspada), neke bebe mogu da budu alergične na materijal od kojeg se proizvode, skuplje su, bebe nemaju osećaj da su „mokre“ pa im je kasnije teže da se nauče na nošu.
Klasične pamučne tetra pelene se koriste same ili sa papirnim ulošcima, fiksiraju se obično plastičnim gaćicama ili švedskim povezom. Ove pelene su komplikovanije za korišćenje zbog pranja i peglanja. Pamučne pelene se iskuvavaju (peru se na visokim temperaturama) posle svake upotrebe a peglaju se zbog dezinfekcije obavezno u prvih 6 nedelja starosti bebe.
Prednosti: ekološki su ispravne, jeftinije su, imaju samo jednu veličinu, a beba se lakše i ranije navikava na nošu.
Mane: zahtevaju pranje, sušenje i stalnu dezinfekciju peglanjem. Slabije upijaju od jednokratnih, bebina guza je uvek vlažna, treba više vremena za prepovijanje.
Koliko često treba da prepovijam bebu i kada?
Po pravilu bebu treba presvući pre svakog hranjenja. U bebinih prvih mesec dana to je 8 do 10 puta dnevno. Kasnije je to 6 do 7 puta dnevno, noću se bebe ne prepovijaju (od ponoći do 5 ujutro), jedino ako se baš jako ukakila ili upiškila.
Vaša beba je spavalica? Ako se novorođenče uspava na dojci, zgodno ga je presvući u podoju između dve dojke jer će se razbuditi. Tada ga možete na miru presvući, a pošto se beba nije najela do kraja neće povraćati i što je najvažnije nastaviće dalje vredno da sisa.
Ako ste primetili da vaša beba kaki tokom podoja, sačekajte da se dobro nasisa pa je onda prepovijte. Ovakvu bebu nije potrebno presvlačiti pre podoja, a uštedećete i vreme i pelene ako je presvlačite na kraju podoja.
Uskoro ćete već i sami znati kada je najbolje da prepovijati vašu bebu: pre podoja (po propisu), u toku podoja (spavalicu) ili nakon podoja (energičnu i nervoznu bebu, koja kaki dok sisa).
Koliko će mi trebati pelena nedeljno u prvih 6 nedelja?
Beba se prepovija za svaki podoj, pa će vam u prvih 6 nedelja trebati oko 70 pelena nedeljno (8 do 10 dnevo). Za svih 6 nedelja trebaće vam oko 400 pelena za jednokratnu upotrebu. Ako koristite pamučne pelene onda vam je ukupno za sve vreme negovanja bebe potrebno 60 do 70 pelena koje perete i iskuvavate u mašini za pranje veša.
Gde je najbolji izbor pelena?
Uskoro ćete biti pravi ekspert za akcijske rasprodaje pelena. Platnene pelene se kupuju u specijalizovanim prodavnicama za bebi opremu, a jednokratne možete pronaći u gotovo svim apotekama, prodavnicama, drogerijama i u supermarketima sa diskontnom prodajom.
Kupite najveće pakovanje jednokratnih pelena jer su one najisplativije. Važno je da ne dozvolite da ostanete noću ili praznikom i vikendom bez pelena. Prilikom kupovine pogledajte da paket nije oštećen. Dobro pogledaje da na pakovanju nema nikakvih razderotina ili rupica kroz koje bi mogla da uđe prašina ili neka nečistoća.
Šta je švedski povez i da li je neophodan?
Švedski povez se koristi za široko povijanje da bi se platnene pelene fiksirale. Na rođenju kukovi bebe nisu potpuno sazreli. Njihovo sazrevanje i formiranje traje prvih šest meseci života. Sve dok traje sazrevanje kukova dobro je bebu široko povijati.
Neki pedijatri smatraju da papirne pelene za jednokratnu upotrebu sasvim zadovoljavaju potrebu za širokim povijanjem i da nije potrebno stavljati švedski povoj preko pelena za jednokratnu upotrebu.
Kod većine beba je urađen ultrazvuk kukova na rođenju ili u prvih mesec dana života, tako da se bebe sa ocenom Ia ili Ib kukovima povijaju sa papirnim pelenama za jednokratnu upotrebu bez švedskog poveza. Ako majka beba sa ovom dijagnozom koriste platnene pelene, tada je potrebno staviti i švedski povez da bi se platnene pelene lakše fiksirale. Kada ortoped usled nerazvijenih kukova odredi neki drugi način povijanja to se uvek posebno naglasi i objasni roditeljima.
Kako da perem pamučne pelene i smem li da koristim omekšivač?
Pamučne pelene se nakon upotrebe stavljaju u posebnu kofu sa vodom, praškom za veš i belilom za fleke. Ako su uprljane izmetom, potrebno je da izmet sastružete tupim nožem (koji samo služi za skidanje izmeta sa pelena), bacite izmet u WC šolju a pelenu isperete pod mlazom. Takvu pelenu možete staviti u kofu sa drugim pelenama koje su samo upiškene.
Kada skupite dovoljan broj pelena a to je obično do večeri (8 do 10 presvlačenja po dve pelene i po koja pelena za brisanje) oko 25 pelena, peškir od kupanja, benkice i eto puna mašina veša. Prašak za veš uzmite neki standardni koji smatrate najboljim.
Uvek birajte program za pranje belog veša na visokim temperaturama sa predpranjem i iskuvavanjem. Kada je mašina završila obično se savetuje da još jednom okrenete program za ispiranje i čist veš još jednom isprati. Bolje je koristiti omekšivač za vodu nego omekšvač za rublje. Bebin veš se obavezno zbog dezinfekcije pegla u prvih 6 nedelja.
Nemojte prati svoj veš zajedno sa bebinim.