Koliko je važan izbor prve kozmetike za vašu bebu
Kod pravilne nege i higijene, osim pravilnog pristupa samom činu nege bitnu stavku igra i pravilan odabir sredstava za negu i higijenu beba, pa i malo veće dece.Nije samo stvar marketinga, kome smo sve više izloženi, pravilan izbor sredstava za negu i higijenu naše dece, igra sve veću ulogu.
Do pre 30-tak godina je svako deseto dete do svoje 5 godine razvijalo neki oblik atopijskog dermatitisa ili ekcema, danas se to dešava kod svakog trećeg.
Ako uzmemo u obzir da je podloga za razvoj ekcema i atopijskog dermatitisa, s jedne strane genetika, a sa druge uslovi okruženja u kom živimo, lako možemo da zaključimo da su uslovi okruženja doveli do toga da se navedene manifestacije na koži povećaju tri puta poredeći situaciju sada u odnosu na nekad...
Pored toga, dete kada se rodi ima pet puta veću površinu kože u odnosu na težinu tela, nego što je to u slučaju kod odraslih osoba. Koža kod novorođenčeta je tanka i time predstavlja mnogo slabiju barijeru nego što je to slučaj u kasnijem dobu, lakše gubi vodu i lakše apsorbuje ono čime je okružena. Odmah po rođenju dečija koža je blago bazna/neutralna i tokom prve godine se dešava proces pretvaranja bazne pH u kisel
Pre svega treba istaći značaj PREVENCIJE. Pravilna nega i higijena spada u preventivne mere, a kako bi se izbegle neke nepotrebne komplikacije. Na prvom mestu, izbegavanje razvoja ekcema i atopijskog dermatitisa omogućava normalan razvoj kože, omogućava normalan, kontinuiran, fiziološki san, koji je bitan za normalan razvoj deteta. Sprečava se razvoj infekcija na koži koji su često pratilac navedenih kožnih stanja, a sprečava se, na neki način, razvoj drugih manifestacija sa alergijskom podlogom, kao što su: alergijski bronhitis, alergijska astma...
Investicija u adekvatnu kozmetiku nije velika u odnosu na benefite koje može da donese.
Uzimajući sve u obzir evo smernica kako izabrati kozmetiku:
- Osnovna preporuka bi bila da se odabir kozmetičke linije vrši u apoteci u delu kozmetike koja se popularno zove „medicinska“. Razloga ima više, ali to može da bude posebna tema. Medicinska kozmetika je do skoro smatrana skupom i teško dostupom iz tog razloga, ali danas ima više veoma kvalitetnih brendova koji su sasvim pristupačni prosečnom potrošaču.
- Linija bi trebalo da bude hipoalergena i sa fiziološkim, blago kiselim pH, odnosno pH 5,5. Razlozi su već navedeni prilikom opisa kože novorođenčadi, a kiselost je jedan od mehanizama antimikrobne zaštite.
- Prisustvo biljnih ulja je korisno, jer deluje emolijentno, hrani kožu, ima sastojke sličnim onima koji su prisutni u našoj koži, ali nije svako ulje podjednako dobro za našu kožu. Najpodesnijim za ljudsku kožu se smatraju proizvodi koji sadrže ulje semenki divljih bobičastih polodova, kao: borovnica, ribizla, brusnica... Ove proizvode nije tako lako naći, ali ih ima i na našem tržištu. Pored toga, šamponi koji sadrže neku od ovih supstanci pokazuju visoku efikasnost u tretmanu temenjače, tako da nije potrebno koristiti druga sredstva, dok kupke imaju izražen emolijentni efekat. Kod tretmana temenjače, moramo da istaknemo da nije dovoljno samo odabrati pravi šampon, već je potrebno i pravilno pranje glave novorođenčeta
- Tokom više vekova je dokazna blagotovornost žitarica na našu kožu, tako da je korisno da se i ekstrakt neke od žitarica nađe u sastavu. Među žitaricama je na prvom mestu ovas i time, svakako, prva preporuka. Ova komponenta, pored toga što hrani kožu, deluje i pritivupalno i smiruje manifestacije svraba, crvenila.
- Kod sredstava za higijenu, kao što su kupke i šamponi, treba obratiti pažnju da peneća sredstva (PAM-površinski aktivne materije) nisu na bazi sulfata, već da su blaga, nekorozivna i, po mogućnosti, prirodna.
- Za zaštitu pelenske regije bismo preporučili da proizvod bude emulzija voda u ulju, jer je to oblik koji pogoduje dečijoj koži i stvara tanak film koji u sebi može da nosi supstance, kao što su najčešće cink-oksid ili slično, stvarajući barijeru za inritanse koji potiču iz fecesa i urina.
- Upotreba mleka za telo bi, svakako, bila naša preporuka, a karakteristike bi trebalo da budu na liniji ovde pomenutih, mleko obično sadrži i druge komponente kao što su vitamini, emolijensi i sl, ali to može samo da bude plus u pristupu pravilnoj nezi.
Pozivajući se na pojedine publikacije objavljene u SAD, dovedena je u vezu problematična koža u tinejdžerskom periodu sa neadekvatnim pristupom nege i higijene kože u najmlađem uzrastu. Zato je jako važno da u najsrećnijoj fazi roditeljstva našoj bebi omogućimo pravilnu negu.