Bruh (kila) kod dece i beba
Neke mame u prvim nedeljama života svoje bebe, prilikom presvlačenja ili kupanja, mogu primetiti da se, dok beba plače, njen pupak naduje ili se u preponi pojavi ispupčenje. Ovi simptomi mogu ukazati na bruh kod novorođenčeta.
Kod neke dece bruh se primeti još na rođenju. Kod drugih se javi u prvim nedeljama života. Iako su dečaci bruhu skloniji, on može pogoditi i devojčice, ali mnogo ređe. Četiri puta ređe. Najveći broj se dijagnostikuje u prvoj godini detetovog života. Kod predisponirane dece može se javiti u drugoj, trećoj godini ili kasnije.
Kod dečaka se crevo može spustiti u mošnice, pa se sa te strane ona znatno uveća. Kod devojčica bruh se vidi kao izbočenje na preponi, koje se nekada spušta do velike usne. Kod većine kila ispupčenje se vrati kada beba ili dete leže mirno. Bruh se može javljati kad god se dete uspravi ili plače, a može se javljati i samo povremeno – kada se dete jako napne. Kada se pritisak u trbuhu poveća, a to se dešava kada beba plače, kašlje ili kaki, kroz kilni otvor se može potisnuti deo creva i dovesti do pojave bruha. Mnogi roditelji zato strepe da će beba, posebno ako je dečak, dobiti kilu ako dosta plače. “Nema opasnosti, ako je trbušni zid dovoljno jak, a otvor mali”, kaže dr Grujić, “ali to ne znači da bebu treba pustiti da plače. U prva dva tri meseca ona se ne može razmaziti i zato je treba, dok ima grčeve, staviti na grudi i utešiti. Ako se bruh već pojavio, bebu ne treba puštati da dugo plače”, objašnjava doktorka.
Najčešća komplikacija kile je uklještenje. Uglavnom se dešava tokom prvih šest meseci života. Obično je u pitanju kila koja nije ranije dijagnostikovana. Dok presvlači bebu koja uporno plače, roditelj primeti čvor na preponi. Beba neutešno plače, zatim povraća, trbuh je napet, a izbočenje se ne smanjuje. “Bruh ne treba vraćati u trbuh”, upozorava dr Grujić. “To je hitno stanje i bebu odmah treba odvesti dečjem hirurgu. Bebi se ne daje mleko ni voda dok je hirurg ne pregleda. Bolje da je želudac prazan, ako je potrebna anestezija i operacija. Bebi treba da se izdignu kukovi i na stomak stavi hladna obloga”, objašnjava dr Grujić i dodaje da je nekada to dovoljno da crevo samo sklizne natrag. Ređe komplikacije su zapaljenje i srašćenje kile. “Kada roditelji primete izbočenje na bilo kom delu trbuha deteta, moraju ga odmah odvesti hirurgu”, savetuje dr Grujić.”Ako je beba mirna, bruh se pojavio i vratio, ne mora se ići u sred noći. Prva pojava bruha obično nije urgentno stanje, ali treba prepustiti lekaru da dijagnostijuje kilu i odredi plan lečenja.”
Lečenje pupčane kile predstavlja niz periodičnih pregleda. Bruh se prati, jer većina njih zaraste do druge godine života. Nekada se to desi tek sa pet- šest godina, ali pupčana kila retko kad pravi probleme i operacija može da se odlaže. Operiše se tek ako se ne smanjuje ili se eventualno uklješti.
Ranije se smatralo da pupak brže zaraste ako se stavi novčić ili flaster. Međutim, pokazalo se da to nema uticaja, već se roditelji i beba samo muče sa flasterima, koji ostavljaju osetljiva mesta na koži.
Preponska kila ne nestaje sama od sebe, ne miruje i povećava se. Leči se isključivo hiruški. Operacija se najčešće vrši ubrzo po postavljanju dijagnoze. Planira se za vreme kada je dete zdravo, dobro napreduje, nema jake grčeve i teže je od pet kilograma. Operacija se može odložiti do šest-sedam meseci starosti bebe, ali ne treba mnogo čekati, jer se time rizikuje uklještenje.
“Posle operacije neka deca više spavaju, druga su nemirna, bude se, kenjkaju i ponovo uspavljuju”, kaže dr Grujić. “Dva sata nakon operacije ne daje im se hrana i voda. Zatim popiju malo vode ili čaja. Ako ne povraćaju, bebe mogu da sisaju ili piju mleko iz flasice, a veća deca mogu da jedu laganiju hranu (supicu ili pire). Tog dana, po potrebi i narednih dana, koriste se čepići ili sirup protiv bolova. Bebe treba maziti da ne plaču. Veća deca, do vađenja konaca, koje je nakon sedam dana, treba više da leškare. Mogu da hodaju, ali treba da izbegavaju sedenje. U prvom mesecu nakon operacije važno je detetu organizovati igru tako da ne skače”.
Dete koje se oporavilo od kile je potpuno zdravo i roditelji ga ne trebaju držati pod staklenim zvonom. “Dva-tri meseca nakon operacije može se nesmetano baviti sportom”, kaže dr Grujić i ističe da je sport čak i poželjan, jer obezbeđuje jake trbušne mišiće, koji tokom života štite od pojave bruha.