Šta raditi kada odojče ima problem sa stolicom?
Šta činiti kada stolica sasvim izostane? Koliko je uopšte stolica dnevno normalno?
Kako kažu stručnjaci, broj stolica kod zdrave odojčadi, u toku dana, može znatno da varira od jednog pražnjenja creva dnevno do većeg broja pražnjenja, čak i nakon svakog obroka.
Ono što mnogi roditelji ne znaju jeste da i bebe mogu da imaju problema sa stolicom. Treba pratiti boju i konzistenciju stolice.
Dokle god su stolice normalne gustine, odnosno nisu retke, vodenaste konzistencije, nisu preobilne i mnogobrojne, one se ne smatraju prolivom (dijarejom). Vrlo je važno naglasiti – jedna retka stolica ili dve ne znače proliv. Roditelji često bezrazložno brinu i vode dete pedijatru u sličnoj situaciji koja u principu nije znak da u njegovom organizmu nešto ne funkcioniše kako treba.
Kada stolica izostane nekoliko dana
Važno je napomenuti da kod beba koje su na prirodnoj ishrani (sisaju) nije redak slučaj da stolica „izostane” nekoliko dana, čak i do desetak, jer se majčino mleko, kao idealna hrana, u digestivnom traktu deteta maksimalno iskoristi, pa nakon nje ne ostaje mnogo toga beskorisnog da se iz njega izbaci putem stolice. U takvim situacijama višednevnog nepražnjenja creva, ako je dete dobrog opšteg stanja, raspoloženo, nije plačljivo, ne grči nožice i ne odbija hranu, nije potrebno ništa preduzimati u cilju provociranja stolice.
Pored ovoga, često se događa da, kada dete pređe sa režima isključivo mlečne ishrane na režim mešovite ishrane (mlečna + nemlečna), da dođe do kratkotrajnog perioda u kome se creva ređe prazne i dete nema redovnu stolicu kao do tada, ali se taj momenat ubrzo spontano reguliše.
Česte su i dileme roditelja u vezi sa normalnom bojom stolice kod odojčeta. Odmah da znate – ona nije naročito važna, osim u situaciji kada je bela (aholična), što ukazuje na oboljenje jetre ili žučnih puteva, ili crna (katranaste boje i izgleda), koja je pokazatelj krvarenja u gornjim delovima sistema za varenje, kada dete treba odvesti pedijatru.
Stolica zdrave bebe koje sisa je zlatnožute boje, ali se nekada događa da bude i zelenkasta, zbog nekih namirnica koje majka koja doji upotrebljava u svojoj ishrani, i to ne treba da bude razlog za brigu i posetu lekaru. Isto tako, ako je odojče zbog anemije na terapiji nekim od preparata gvožđa, stolica će mu zbog toga imati tamnu – crnkastu boju.
U stolici odojčeta koje je na mešovitoj ishrani takođe se mogu naći i ljuščice od zrnevlja kukuruza ili graška, ili crni končići od pojedene banane, što je sasvim normalna pojava u tom uzrastu. Pojava sluzi i krvi u stolici odojčeta i deteta su, međutim, razlog za obavezno obraćanje lekaru!
Izvor: www.zena.blic.rs