Masaža beba
Masaža je jedno od najstarijih terapeutskih sredstava primenjenih u cilju ublažavanja tegoba. U mnogim istočnjačkim kulturama masaža je sastavni deo svakodnevne nege dece, a u nekim zemljama roditelji dovode decu na masažu u okviru obavezne zdravstvene zaštite.
Naravno, koju tehniku i sa kojim ciljem primenjujemo zavisi od toga šta želimo da postignemo i kog uzrasta je osoba koju masiramo.
Ako je beba sita i suva a i dalje plače ono što joj je potrebno najverovatnije je dodir. Ovo je naročito važno u prvim mesecima života kada preko ostalih čula zbog njihove nerazvijenosti ne može da ostvari dobru komunikaciju. Može se reći da je dodir neophodan za normalan razvoj deteta i zato se o tome vodi računa u prvim danima kod prevremeno rođenih beba. U praksi se pokazalo da uz redovnu terapeutsku masažu deca više dobijaju na težini i brže sazrevaju.
Redovnom primenom masaže može se primetiti da beba brže zaspi, bolje jede, a vrlo često je oslobađa grčeva ili ih znatno ublažuje.
Sa masažom se može početi odmah nakon rođenja deteta bez ikakvog straha i to će čak bebi puno pomoći u navikavanju na novu sredinu. Jedino treba voditi računa o pupku ako nije otpao. U prvim nedeljama može se primenjivati nekoliko zahvata u trajanju od 2-3 minuta a već nakon navršenog meseca i čitav program koji traje 10-15 minuta.
Najbolje vreme za izvođenje masaže je kada je beba raspoložena a naravno i osoba koja primenjuje masažu. Dobro je da to bude pola sata nakon jela da beba zbog gladi ne bi bila uznemirena i da nakon masaže usledi kupanje da bi se potpuno opustila. Ovo su preporuke kojih se ne treba držati po svaku cenu, vremenom kroz iskustvo roditelj može sam da prepozna idealno vreme za masažu.
Prostorija treba da bude dobro ugrejana jer se masaža ne radi preko odeće. Ruke osobe koja masira moraju da budu tople, bez nakita i sa posečenim noktima koji neće povrediti kožu deteta.
Za masažu treba koristiti prirodno ulje za masažu (najbolje bademovo) i to tako što se nekoliko kapi stavi na dlanove. Pritisak rukama ne treba da bude prejak jer će se beba rasplakati ali ni preslab jer će je to samo golicati.
Dobro je započeti masažom grudnog koša jer je beba okrenuta licem osobi koja je masira što daje osećaj sigurnosti koji obezbeđuje da beba bude opuštena, a u isto vreme osoba koja masira po izrazu njenog lica može da proceni da li su pritisak i tempo kojim radi u redu.
Masaža pored umirujućeg i opuštajućeg efekta povoljno utiče na varenje hrane i pražnjenje creva i može uspešno da zameni sredstva koja se daju bebama koje imaju problem sa stolicom.
Imunološki sistem jača što znači da je beba otporna i retko bolesna. Ovo je rezultat izbacivanja toksina što se postiže redovnom masažom.
Mišići i zglobovi postaju elastični što omogućava pravilan motorni razvoj
Koža bebe koju masiramo biće zdravija i sjajnija sa boljim tonusom a preko kože se uspostavlja i bolja cirkulacija.
Masaža bebe izuzetno pozitivno utiče i na roditelje, omogućava im bolji kontakt sa bebom, povećava osećaj sigurnosti i jača njihovo samopouzdanje što će za rezultat imati kvalitetniji odnos roditelj – dete. Kada se savlada strah i nesigurnost i beba se navikne na novu aktivnost trenuci masaže postaju pravo uživanje za sve.
(grudi) – ruke su položene na grudnom košu i pomeraju se kružnim pokretima na gore ka ramenima
(stomak) – nakon nekoliko pokreta spuštamo ruku na stomak i pravimo kružne pokrete i pravcu kazaljke na satu
(ruka) – dok masiramo ruku odozdo na gore držimo bebu za ručni zglob i ne masiramo lakat, završavamo sa ispravljanjem prstiju da se šaka otvori – kada završimo sa jednom izmasiramo i drugu ruku i pređemo na masažu nogu
( stopalo) – najpre izmasiramo taban pritiskanjem svojim palcem u korenu prstiju, zatim spoljašnju ivicu stopala i na kraju pritisnemo sredinu pete
(noga) – jednom rukom držimo skočni zglob a drugom masiramo potkolenicu i natkolenicu odozdo na gore ne pritiskajući koleno i potkolenu jamu
U toku masaže prednje strane tela beba se opustila pa je okretanje na stomak neće previše uznemiriti. Svakako treba nastaviti sa pričanjem ili pevušenjem da bi i dalje bila opuštena bez obzira što ne vidi osobu koja joj sada masira leđa.
(ledja) – obema rukama kružnim pokretima odozdo na gore masiramo bebina leđa, nakon nekoliko pokreta palčevima lagano pritiskamo mišiće pored kičmenog stuba
Izvor: mojpedijatar