Da li se vaše dete plaši mraka kada idu na spavanje?
Deca se vrlo često bore sa spavanjem zbog košmara i ružnih snova. Ma koliko roditeljli pokušali da umire dete i uvere ga da je sve to samo mašta, dečja imaginacija ipak pobeđuje u momentima kada odlaze na spavanje. Ne mogu da spavaju i bore se sa strahovima.
Šta kada se dete plaši mraka prilikom odlaska na spavanje?
Mama Lili, koja se sa stručne strane bavi dečjim snom, izdvojila je nekoliko saveta za roditelje čija se deca plaše mraka. “Nije uopšte retko da dete, naročito u periodu između treće i šeste godine, počne da se paši mraka i ima košmare prilikom odlaska na spavanje. To se dešava jer tada rastu kognitivne sposobnosti, a samim tim i imaginacija”, naglašava ona.
1. “Obezbeđenje dok spava”
Najvažnije je da dete kada krene na spavanje oseća sigurnost. U tome može pomoći velika plišana igračka, recimo. Pokušajte dete da uverite da ima ko da ga čuva. “Meda je uvek tu da te štiti. On sve prati i ništa loše ne može da se desi pored njega”, možete reći detetu.
2. Naučite ih da imaju kontrolu
Najbolja borba sa strahom prilikom oslaska na spavanje jeste onda kada shvatimo da imamo kontrolu. Zato treba dete da naučimo da ima kontrolu i da može da se samo izbori sa strahom. Stavite lampu pored njega, naučite ga da, kada se uplaši, uvek može da upali svetlo i tako pobedi mrak. “Nekada se naša mašta igra sa nama kada ne možemo da vidimo, zato kada upališ svetlo, videćeš da je sve u redu.”
3. Čuvajte se senki
Iako lampa može pomoći, zbog tog svetla mogu nastati strašne senke koje plaše dete. Pokušajte to da sprečite, pa sklonite predmete koji bacaju senku. Sedite na detetov krevet, upalite lampu i osmotrite šta sve može da uplaši dete.
4. Pričajte sa detetom
Ako su noćne more česte i dete se zbog toga budi ujutru, pustite ga da vam ispriča sve. Može vam ispričai ili čak nacrtati to što se desilo. Onda ga zamolite da promeni priču i napravi je onakvom kakvu bi ono volelo. Recimo, pitajte dete šta bi se desilo da se iznenada pojavi Supermen koji će ga spasiti. Na ovaj način pomažete detetu da kreira novu priču koja ima lep kraj. Što ga više podstičete da menja priču na pozitivnu stranu, tako će i dete polako početi da sanja lepše snove.
5. Izbegavajte strašne slike, filmove, priče
Deca posmatraju sve oko sebe, a nekada ono što u danu vide može imati veliki uticaj na njih, naročito kada padne mrak. Deca mnogo intenzivnije reaguju na ono što su videli nego na ono što su čuli, smatra Lili.
izvor:mojpedijatar.co.rs