Bol u grlu bez povišene temperature

Bol u grlu bez povišene temperature

Kod jednog broja dece, naročito školskog uzrasta, se može javiti jak bol u grlu koji nije praćen povišenom telesnom temperaturom. Obično se deca probude sa suvim, bolnim grlom i brzo traže “nešto da se uradi”.
O čemu se radi – hajde da vidimo!

DA LI LEČITI ILI ČEKATI?

Zašto se javlja “jutarnje bolno grlo”?

Grlo je “na udaru” različitih mikroorganizama, pre svih virusa i bakterija. Zato ne treba da čudi što mnogo dece “boluje” od grla. Tokom grejne sezone je suv vazduh u spavaćim sobama, pa ako se ne stave “ovlaživači” na radijatore (ili druga grejna tela) jutarnja suvoća usta i grla je neprijatna i bez infekcije.

Ipak, ovde je bol toliko jak da se sigurno radi o infektivnom procesu. Tu postoje dve varijante ili je početak bakterijske infekcije ili je “u pitanju” virus.

Da li treba odmah dati antibiotik?

Naravno da ne!

Nije svaki bol u grlu angina (kako se to obično pogrešno misli), a naročito ako nema visoke temperature. Ima mnogo virusa koji “grickaju” grlo i prave veoma bolno zapaljenje. Ima ih mnogo krajem jeseni i tokom zime, a prenose se prljavim rukama, ali i direktnim kontaktom (poljupcem, na primer).

Kada dete pregleda pedijatar, vidi se “ranjeno grlo” koje je crveno, ali bez gnojnih “čepova”.

A bris grla?

To je najbolji način da se utvrdi ima li bakterija u grlu koje treba lečiti.

Bris je jednostavna i jeftina dijagnostička metoda koja se može uraditi u velikom broju laboratorija, čak i bez odlaska u zdravstvenu ustanovu. Posle 24-sata i “prvog čitanja” se već može znati da li “raste” neka od patogenih bakterija koju treba “tući” antibiotikom.

Može li bez brisa?

Može!

Ako dete nema visoku temperaturu, dobrog je raspoloženja i ne žali se na druge tegobe, nema potrebe da se žuri sa brisom grla. Ako se radi o “standardnim” virusnim upalama grla dete će već za dan – dva biti bolje, bol će se smanjivati i proći, pa bris nije neophodan!

Treba li dati neki lek protiv bolova?

Treba, tu je paracetamol ili ibuprofen koji efikasno smanjuju bol u grlu. Pogrešno je misliti da će ovi lekovi prikriti pojavu temperature koja može biti znak streptokokne angine. Kada se radi o početku gnojne angine temperatura će se “probiti” i pored lekova za bolove. Tada će i bol biti sve jači, i pored terapije, pa će dete brzo stići na pregled.

A biljni preparati?

Ima mnogo preparata (tableta, rastvora, dražeja, “sprejeva”) koji sadrže biljne ekstrakte – ublaživače bola, ali i zapaljenja. To nisu antibiotici, ali su korisni kao pomoćno sredstvo za ublažavanje tegoba. Oni oblažu bolnu sluznicu grla, smanjuju neprijatan osećaj, ali deluju i kao brojni “antiseptici” i tako smanjuju mogućnost dodatne (sekundarne) infekcije grla.

Jedino ograničenje je eventualna alergija na neki od sastojaka preparata, ali se to srećom retko dešava.

Kada treba pregledati dete?

Ako se bol u grlu ne smanjuje i pored primene analgetika treba potražiti pomoć lekara, čak iako nema povišene temperature. Zato, ako posle 24 sata od pojave tegoba bolovi pojačavaju (iako dete uzma lekove protiv bolova) treba se posavetovati sa pedijatrom. Pregled ne treba odlagati ako je bol u grlu praćen otokom limfnih “žlezda” na vratu

Ima bolesti grla koje se pregledom mogu “namirisati” već na samom početku. Na primer, početak infektivne mononukleoze, kod jednog broja dece, može “ići” i bez visoke temperature, a pregledom grla se može posumnjati na ovo oboljenje. Naravno, nije svaki “produženi” bol u grlu mononukleoza, ali će pedijatar lako postaviti dijagnozu i brzo pomoći detetu.

Ass.dr Goran Vukomanović