Foto: Shutterstock

Dobiću bebu: Praktični saveti za svaki trimestar

Ako test kaže da ste trudni, osećanje sreće i radosti pomešano je sa brigom. Pitate se šta sad? Potražili smo odgovore od dr. sci. med Mime Fazlagić.

U ovom trenutku hiljade žena u Srbiji pokušava da ostane u drugom stanju. Ako ste i vi među njima, sigurno, čim vam zakasni ciklus, trčite u apoteku kako biste kupili test za trudnoću, a onda nestrpljivo iščekujete rezultat. Ako test kaže da ste trudni, osećanje sreće i radosti pomešano je sa brigom. Pitate se šta sad? Potražili smo odgovore od dr. sci. med Mime Fazlagić.

"Prva poseta lekaru potrebna je kad izostane ciklus. Uradi se test i ako je pozitivan, zakazuje se pregled kod ginekologa. Vrlo je važno da znate da ukoliko se prerano ode na pregled nije moguće videti trudnoću i plod. Ukoliko imate redovan ciklus na 28 dana, trudnoća se ultrazvukom dobro vizualizuje oko 6. gestacijske nedelje. Na prvom pregledu se konstatuje da li je trudnoća u materici ili pak vanmaterična i dogovori se dalji plan pregleda. Kada je konstatovana vitalna trudnoća obično se preporučuje uzimanje folne kiseline, za bolji razvoj centralnog nervnog sistema kod bebe, kao i za sprečavanje pobačaja. Posle toga radi se laboratorijske analize: krvna grupa, kompletna krvna slika, nivo šećera, koncentracija gvožđa i analiza urina. Ovaj period je najznačajniji za razvoj bebe, pa je ključno da se više posvetite sebi i svom zdravlju", ističe dr Fazlagić.

Prvi trimestar
Po navršenoj 12. gestacijskoj nedelji radi se „Dabl test“, a precizna starost trudnoće može da se odredi samo ultrazvučnim pregledom. Test podrazumeva ultrazvučni pregled kojim se konstatuje dužina ploda, kao i analiza krvi kako bi se odredila koncentracija dva hormona.

"Vrednosti koncentracije hormona, zajedno sa vrednostima dobijenim sa ultrazvučnog pregleda, kombinuju se u računarskom programu koji izračunava rizike za hromozomske poremećaje. Test je statistički proračun i rezultat ne znači da dete ima ili nema hromozomski poremećaj, već je to statistička verovatnoća za njegovu pojavu. Ako neposredno pre trudnoće niste radili kolposkopiju, pregled grlića materice i PA test, sad je pravo vreme za to", kaže dr Fazlagić.

Saveti za prvi trimestar
1. Čuvajte se virusa i stomačnih trovanja.

2. Hranite se zdravo, a zaboravite savet da jedete za dvoje. To nikako ne znači da treba da jedete dva puta više već dva puta odgovornije!

3. Ukoliko ste pušač, ovo je pravi trenutak i motiv da prestanete. Ako baš ne možete u potpunosti da se odreknete cigareta, smanjite pušenje.

4. Budite fizički aktivni ili makar šetajte na svežem vazduhu.

Drugi trimestar
Od četvrtog meseca trudnoća je sve vidljivija i rade se laboratorijske analize koje obuhvataju pored osnovnih i analizu koncentracije uree, kreatinina, holesterola, transaminaza, triglicerida, proteina. U ovom trimestru najvažniji je ultrazvučni pregled koji se radi između 20-24. nedelje trudnoće i često se naziva „ekspertski ultrazvuk”.

"Taj pregled je tako nazvan jer su u tom periodu svi organi bebe dostupni za precizniji pregled. Na ovom pregledu se proverava položaj posteljice, količina plodove vode i detaljan razvoj organa kod bebe. Često trudnice žele i 4D pregled, ali važno je da znaju da se tim pregledom dobija samo uvid u spoljašnji izgled bebe, a da je za dijagnostiku anomalija organa neprikosnoven običan ultrazvučni pregled. Danas se rutinski ne rade brisevi vagine i grlića, već samo ako postoji indikacija. Progesteron menja kiselost vagine i zbog te promene gljivice su očekivana pojava u trudnoći", ističe dr Fazlagić.

Saveti za drugi trimestar
1. U drugom trimestru trudnice lako dobijaju kilograme usled čega se povećava rizik za dobijanje trudničkog šećera i visokog pritiska, pa je važno smanjiti unos slatkiša i povećati unos proteina. Preporučuju se tri obroka uz dve zdrave užine, kao i minerali i vitamini.

2. Krenite na vežbe za trudnice. Pored toga što će prijati vašem telu, upoznaćete i druge budeće mame, razmeniti iskustva i pripremiti se za porođaj.

3. Odmarajte se uz opuštajuću muziku i spavajte kad god možete, jer na taj način smanjujete stres, koji može biti jedan od uzroka prevremenog porođaja. Kada ležite, neka to bude bar 15 minuta na levom boku, jer tako do bebe stiže više kiseonika.

Poslednji meseci trudnoće
U trećem trimestru sve kontrole su usmerene ka porođaju. Potebno je ponoviti sve laboratorijske analize, a preporučuje se još češća kontrola krvnog pritiska. Ultrazvučnim pregledom prati se rast bebe, količina plodove vode i zrelost posteljice.

"Od 36. nedelje radi se kardiotokografija (CTG) koja beleži srčanu radnju ploda, da li postoje kontrakcije materice i da li je beba u dobroj kondiciji. Koliko često ćete ići na ultrazvučne i kardiotokografske preglede odrediće vaš lekar na osnovu prethodnih nalaza", kaže naša sagovornica.

Saveti za treći trimestar

1. U poslednjem trimestru smanjite obroke, ali zato jedite često, jer veća količina hrane, zbog izmenjene anatomije i podignutog želuca, stvara velike probleme u varenju i stalne gorušice.


2. Ako se plašite porođaja, vrlo je važno da o tome pričate sa okolinom i svojim ginekologom. Porođaj je najprirdonija stvar u životu žene, a pozitivan stav o tom činu i pozitivne misli imaju blagotvoran uticaj.


3. Spakujte torbu za porodilište, jer beba može da vas iznenadi.