Bliži se porođaj: Šta me očekuje u poslednjim mesecima trudnoće
Kako se razvija beba i sa kojim problemima se može suočiti trudnica u trećem trimestru trudnoće
Kod nekih žena u poslednjim mesecima trudnoće se ponovo javlja umor i razdražljivost. Ali, uskoro će doći dan kada će se sve rešiti, a nakon toga sledi period beskrajnog uživanja u materinstvu!
7. MESEC
Mama
U ovom periodu možete da primetite da vam iz grudi izlazi vodenasto-beličasta ili žućkasta tečnost. Ne brinite, u pitanju je kolostrum - prvo mleko, koje nastaje zbog visokog nivoa hormona prolaktina (on priprema vaše grudi za dojenje). Pravo mleko grudi počnu da luče nekoliko dana posle porođaja. Ako je vaša trudnoća do sada tekla bez problema, poslednji je trenutak da počnete sa psihofizičkim vežbama.
Napravite spisak za porodilište, kao i spisak neophodnih stvari za bebu. Krajem sedmog meseca treba uraditi treći pregled ultrazvukom. U ovom periodu ćete češće mokriti, zbog povećanog pritiska materice na bešiku, a i noge će vam oticati. Izbegavajte sve što vas steže, a ako primetite da vam otiču šake i lice, obavezno se javite lekaru.
Beba
Vaša beba ubrzano raste i "popunjava" svoje telo. Proces sazrevanja funkcije pluća se dovršava tako da je ona sada, ukoliko se ranije rodi - spremna za vanmaterični život. Koža je roze boje, ruke i noge su postale bucmaste, a nabori na koži polako nestaju. Veoma je aktivna i vešto se okreće u stomaku kao riba u vodi.
8. MESEC
Mama
Od osmog meseca trudnoće, trebalo bi češće da idete na kontrole. Umor će vas često pratiti, jer je noćni san poremećen stalnim traženjem odgovarajućeg položaja za spavanje. Odmarajte se preko dana, prilezite svaki put kada osetite potrebu. Zglobovi i prsti će vam i dalje oticati, a ovim neprijatnostima će se "pridružiti" bol u leđima, proširene vene i hemoroidi.
Možete očekivati da se beba "spusti", to jest da se njena glavica namesti u karlični deo i pripremi za porođaj. Kada se to dogodi, biće vam lakše da dišete, ali pritisak je pomeren na dole, tako da možete očekivati probleme sa gasovima i još češćim mokrenjem.
Beba
Kako raste, beba ima sve manje prostora, pa svaki njen pokret osećate mnogo snažnije. Već sada ima svoj ritam spavanja, tako da će se smenjivati periodi kada je budna i kada spava - vi ćete to jasno osetiti po njenoj aktivnosti. I dalje se "zaokrugljuje", obrazi su joj sve bucmastiji. Bebina glavica je potpuno oblikovana, ali kosti glave nisu srasle, tako da njena veličina može da se prilagodi porođajnom kanalu.
9. MESEC
Mama
Tokom devetog meseca, verovatno ćete ići kod lekara jednom nedeljno. Proveravajte da li se beba pomerila - bar deset puta u toku dana. Ukoliko vam se učini da je beba neuobičajeno mirna, obratite se lekaru. Svakog dana možete očekivati da počnu trudovi.
Preslišajte se još jednom. Da li ste sve spremili? Ako jeste, iskoristite vreme do porođaja za odmor i prikupljanje snage za ono što vas očekuje.
Beba
Beba i dalje dobija na težini. Debljina je važna, jer reguliše telesnu temperaturu. Dlačice sa bebine kože su uglavnom nestale, kosa prekriva glavu, a trepavice i obrve su potpuno porasle. Na kraju ovog meseca, beba je teška oko 3.400 grama, a dugačka 48-51 centimetar, uz mogućnost velikih razlika. Ali, najvažnije je da je spremna da se rodi.
Izvor: yumama.com