Zašto su priče za laku noć važne
One imaju dugoročni učinak na psihu i kognitivne sposobnosti deteta
Roditelji koji deci čitaju pre odlaska na spavanje trebalo bi taj običaj da zadrže. Naime, psiholozi kažu da obostrana navika čitanja i slušanja zbližava porodicu, a kod dece pojačava koncentraciju.
Dokazano je da deca kojoj roditelji pre spavanja čitaju bajke, basne ili priče, kasnije u životu ostvaruju mnogo bolje rezultate nego njihovi vršnjaci kojima roditelji nisu čitali pre spavanja. Tako, deca koju su roditelji od malena navikli na knjige, kao tinejdžeri nemaju problema sa učenjem i čitanjem lektire, nego zadatom štivu pristupaju s radoznalošću i razumevanjem.
Priče za laku noć imaju dugoročni učinak na psihu i kognitivne sposobnosti deteta. Dokazano je da devojčice i dečaci koji slobodno vreme, umesto uz televizor, provode uz knjigu, kao odrasli postižu izvrsne socijalne kontakte i poslovne uspehe. Ujedno se mogu pohvaliti i drugim osobinama, kao što su zavidan rečnik, mudrost i opšte znanje na svim životnim područjima.
Preporuka psihologa
Psiholozi smatraju da bi roditelji trebalo da istraju na kupovini knjiga i odvajanju slobodnog vremena, kako bi svojim potomcima, putem druženja i čitanja, omogućili srećniji i jednostavniji život.
Izvor: Avaz.ba