Foto: Profimedia

Naše male pametnce: Kako se razvija memorija kod beba

Još dok je u stomaku beba čuje majčin glas, koji kasnije prepoznaje već u prvim satima nakon rođenja - jer ga je zapamtila. A kako teče dalji razvoj memorije vaše bebe saznajte u tekstu koji sledi.

0-6 meseci

Pre nego što se rodi, beba počinje da prepoznaje vaš glas. To prepoznavanje se intenzivira u toku prvih sati nakon rođenja, da bi već posle navršene prve nedelje beba počela da prepoznaje i vaš lik.

Kada navrši četiri nedelje, kod nje počinje da se razvija kratkotrajno pamćenje. Znaće ko ste, ali će misliti da postoji više vas! Još uvek nije shvatila činjenicu da stvari postoje i onda kada ih ne vidi.

Između drugog i četvrtog meseca, beba će početi da se seća stvari koje su povezane sa izvesnim objektima. Ukoliko joj ponovo date igračku koja stvara zvuk kada se trese, ona će znati šta da radi sa njom, bez obzira što se neko vreme nije igrala sa zvečkom.

Dok ne napuni šest meseci, bebina memorija će uveliko početi da se razvija. Radeći iste stvari, svakog dana u isto vreme, beba će početi da povezuje izvesne stvari sa određenim aktivnostima, kao delom svakodnevne rutine. Možete je dodatno podstaći tako što ćete joj pevati istu pesmu kada je vreme za spavanje ili joj davati istu činijicu kada je vreme za večeru - i time joj olakšati da shvati o kojoj rutinskoj radnji je reč.

6-12 meseci

Bebina memorija postaje "prefinjenija". Sada shvata da je samo jedna mama, što će doprineti da se još više veže za vas i da se uznemiri kada negde odete. Razume da kada nešto nije tu - ne znači da je nestalo, već da je samo "otišlo" na drugo mesto. Zato će, kada ispusti neki predmet, početi da ga traži. Da je svakim danom sve pametnija, pokazaće i tako što više neće biti dovoljno da igračku koju želite da sklonite od nje stavite ispod pokrivača, jer će početi da je traži!

Vaša beba će, takođe, početi da se vezuje za okruženje i ljude koji su joj bliski. Pošto odlazak na nepoznato mesto može da joj izgleda pomalo zastrašujuće, ponesite što više njenih omiljenih stvari (ukoliko obilazite familiju, idete na odmor...) - to će joj pomoći da se oseća kao kod kuće.

Kako se bude približavao njen prvi rođendan, beba će sve više da se navikava na svakodnevnu rutinu, pa će početi da pamti šta dolazi sledeće.

12-18 meseci

Vaša beba je postala prava mašina za kopiranje! Počeće da zapaža stvari koje vi radite - način na koji držite telefonsku slušalicu, kako se češljate... i pokušaće da uradi sve to na potpuno isti način!

Kada počne da izgovara prve reči, istovremeno će početi i da vezuje sećanje za njih. Tako, umesto bake koja je bila osoba koje se sećala samo kada je vidi, znaće o kome se radi svaki put kada izgovorite reč:"baka".

Vaša beba, baš kao i vi, lako pamti lepe stvari, dok sve ostalo treba nekoliko puta da se ponovi da bi zapamtila. Uostalom, kada ste poslednji put "zaboravili" da pojedete nešto slatko? A tako vam je lako da zaboravite da operete auto!

Odličan način da pomognete detetu da lakše shvati ono što mu govorite je da određene reči vezujete za pokrete. Zevanjem kada je vreme za spavanje, ili lupkanjem stomaka kada je vreme za ručak, pružate vizuelnu podršku njegovom pamćenju.

Verovatno primećujete da je dete u stanju da se duže usredsredi na određenu radnju, umesto da zaboravlja šta je počelo da radi. Sada, kada je starije, moguće je da ga prekinete u nečemu, a ono će posle izvesnog vremena nastaviti tamo gde je stalo.

18+ meseci

Sa 18 meseci, memorija vašeg deteta se toliko razvila da je ono sada u stanju da se seća događaja iz njegove, mada još uvek ne tako duge prošlosti. Primetićete da je uzbuđeno kada ga vodite na zabavna mesta poput parkića, i da će se setiti kako je bilo kada je prethodnog puta tamo išlo. Sa druge strane, vaš mališan će možda početi da se krije kada dođe vreme za kupanje ili spavanje, ili da plače kada čuje reč: "doktor".

Što bude starije, dete će početi da pamti kako se nešto radi, gde šta stoji, naročito ono što mu se dopada (čokolade, keksići), kao i da prepoznaje ljude. Neka vas ne začudi ako počne neobuzdano, skoro histerično da se smeje kada uradite nešto neuobičajeno - svako odstupanje deci ume da bude veoma smešno.

Baš kao i tinejdžerima (koji ne žele nešto da čuju), vašem detetu treba da se ponovi mnogo puta kako bi nešto zapamtilo. Čak i tada, pošto njegova memorija postaje sve prefinjenija, neće da pamti baš sve što mu se kaže. Zato je korisno da to bude propraćeno postupcima. Na primer, ukoliko ima običaj da vas snažno povuče za kosu, pokažite mu uz mnogo osmeha kako da to uradi manje grubo!

Izvor: yumama.com